Eski İstanbul’u 35 Dakikalık Seyahat İle Keşfedin

Eski İstanbul’u 35 Dakikalık Seyahat İle Keşfedin

Deniz Müzesi’nde yarın açılacak Pitoresk İstanbul, sanatseverleri zaman tünelinden geçirip 35 dakikalığına 200 yıl öncesinin İstanbul’una götürecek.

BEYAZ TARİH \ HABER

19. yüzyılın ünlü ressam seyyahlarından Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve ressam Ayvazovski'nin İstanbul'u anlatan tabloları, "Dijital Seyahatnameler" olarak dev boyutlu perdelerde izlenime sunuluyor. Bu anlamda dünyada bir ilk olacak ve gezmesi 35 tam dakika sürecek "Pitoresk İstanbul" sergisi İstanbul Deniz Müzesi'nde yarın başlıyor.

Dijital serginin genel yönetmenliğini Bülent Özükan, müzik yönetmeniliğini Anjelika Akbar, sanat yönetmenliğini ise Murat Öneş yürütüyor.

Boyut Yayın Grubu'nun dijital restoratör ve animatörlerinden oluşan bir ekibin ayları bulan uğraşları sonucu ortaya çıkan sergideki tablolar, perdelere watchout sistemiyle yansıtılıyor. İngilizce ve arapça altyazılarla desteklenen sergi, ziyaretçilerini 200 yıl öncesinin İstanbul'una götürmeyi amaçlıyor. 22 Mayıs'a kadar sürecek olan sergiyi gezmek 35 dakika sürecek.

Resim sanatını, müzikle harmanlayan sergiyi Cuma ve Cumartesi akşamları ziyaret edenler 19:00-22:00 saatleri arasında Anjelika Akbar'ın canlı performansını izleyebilecekler.

Pitoresk sanatı yüzyıllar öncesinin mimarisini ya da manzaralarını resmedilmeye değer cezbedici ve gizemli güzellikler olarak tanımlanıyor.

Dijital Seyahatnameler

İstanbul'un dillere destan güzelliği, tarih boyunca pek çok batılı ressamın, gravür sanatçısının ilgisini çekti. Bir zamanlar dünyaya hükmeden Padişahların şehri olan İstanbul sosyal hayatı ve tabii güzellikleriyle büyülü bir dünya demekti sanatçılar için. Şimdi o sanatçıların eserleri, dijital ortamda dev boyutlu görsel şölen olarak İstanbullu sanatseverleri bekliyor.

Kaynak: sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun