Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı

Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı

735’incisi gerçekleşen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen devlet töreni ile başladı.

BEYAZ TARİH / HABER

Törene Bilecik Valisi Süleyman Elban, Söğüt Kaymakamı Berkay Sönmezay, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer, İl Jandarma Komutanı Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, kurum müdürleri, STK temsilcileri, şenliklere katılan Yörük Federasyonları başkanları ve temsilcileri katıldı.

Tören, protokol üyelerinin Ertuğrul Gazi Türbesi önünde Bilecik Valisi Süleyman Elban’ın karşılaması ve tebriklerle başladı. Ardından tören alanına geçen heyete, burada Yörük poşusu bağlandı. Ardından Vali Elban, Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Vakfı Başkanlığı adına düzenlenen çelengi Türk Büyükleri Anıtına koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şifalı pilav yapımı için kurban kesildi. Buradan, Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret eden protokol üyelerinin katılımı ile dualar ve Fatiha okundu. Vali Elban, Ertuğrul Gazi Türbesinde Şeref Defterine duygularını yazmasının ardından Söğüt Halk Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan resim sergisi açılışı gerçekleştirdi. Ertuğrul Gazi Türbesini girişindeki sergiyi gezen protokol üyeleri Cuma namazı öncesi Ertuğrul Gazi ve Türk Büyükleri adına Mevlid-i Şerif programına katıldılar.

Son olarak Hükümet Konağı önünde Yörüklerin karşılanmasının ardından Mehteran Bölüğü eşliğinde tören alanına yürüneceği bildirildi.

Öte yandan şenliklerinin ilk gününde emniyet yetkililerinin sıkı güvenlik önlemi almaları ve dün saat 21.00’den itibaren ilçeye giriş çıkışların kapanmasına ilçe halkı ile esnafı tepki gösterdiler. Şenliklere gelen Yörükler, bu sıkı güvenlik önlemlerine karşı rahatsız olduklarını belirttiler.

Güvenlik önlemleriyle ilgili konuştu

Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, şenliklerinin ilk günündeki güvenlik önlemleri ve ilçe halkının tepkisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, “Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen Yörüklerle birlikte 735’nci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenliklerimizi icra edeceğiz. Bu yılki törenlerin ben anlam itibariyle biraz daha önem kazandığını düşünüyorum. Özellikle o 15 Temmuz hain darbe girişimiyle birlikte Türk Milleti birlik ve beraberliğe çok ihtiyacı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. O akşam millet olarak sokaklara çıkmamız ve darbeyi millet olarak engellememiz bu törenlerin önemini daha da arttırmaktadır. Bu yüzden biz millet olarak daha diri daha iri olmak zorundayız. İşte o diriliği sağlayacak olan o havayı teneffüs ettirecek olan yerlerden birisi de burasıdır, Ertuğrul Gazi’nin türbesinin bulunduğu Söğüt’tür. Söğüt bu anlamda önemli bir beldedir, önemli bir ilçedir. Sağ olsun devletimizde buraya gerekli ihtimamı göstermektedir” dedi.

Kaynak: İHA

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun