Ertuğrul fırkateyninden binlerce parça çıkarıldı

Ertuğrul fırkateyninden binlerce parça çıkarıldı

Türk ve Japon araştırmacıların ortak çalışmalarıyla, 2007 yılından bu yana devam eden Ertuğrul fırkateyni kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 bin 300 adet eşyanın gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Türk ve Japon araştırmacıların ortak çalışmalarıyla, 2007 yılından bu yana devam eden Ertuğrul fırkateyni kazı çalışmalarında bugüne kadar 8 bin 300 adet eşyanın gün yüzüne çıkartıldığı bildirildi.

Bodrum Karya Kültür, Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) ve Ertuğrul fırkateyni ekip başkanı Tufan Turanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1890 yılında Japonya'da batan Ertuğrul fırkateyninden kalan parçaların çıkartılması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Çalışmaların 2007 yılından bu yana devam ettiğini vurgulayan Turanlı, "Yaşanan bu acı olay, Japonya ve Türkiye arasında dostluk köprüsü kurdu. Ertuğrul kazı ekibi olarak bizim görevimiz, bu tarihi günümüzde de canlandırmak ve canlı tutmaktır. Bölgede devam eden kazı çalışmalarında bu güne kadar 8 bin 300 parça eşya çıkarılmıştır." dedi.

Hedef 550 şehidin anısını yaşatmak

Amaçlarının sadece Ertuğrul fırkateyninin enkazına ulaşmak ve geminin kazısını yapmak olmadığına belirten Turanlı, hedeflerinin Japonya'ya binbir zorlukla giden ve dönüş yolunda batan Ertuğrul'da hayatlarını kaybeden 550 şehidin anısını yaşatmak olduğunu dile getirdi.

Turanlı, Ertuğrul fırkateyninin iki ülkenin temel taşı olduğunu belirterek, "Gerçekleştirilen su altı kazılarını sadece Türk ekiple değil, Japonya ve başka ülkelerden gelen dalgıçların da katımıyla sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk-Japon işbirliğiyle gerçekleşen 'Ertuğrul 1890' filmi hem Türkiye'de hem de Japonya'da büyük ilgi gördü." dedi.

"Ertuğrul fırkateyninin Japonca kitabı çıktı"

Turanlı, 2008 yılında çıkarttıkları "Ertuğrul Fırkateyninin Öyküsü" isimli kitabı bir süre önce Japonca olarak çıkarttıklarını ve Japonya'da büyük ilgi gördüğünü de söyledi.

Su altından eserlerin çıkartılmasının zor olduğunu, ancak dışarıda kendilerini daha zor bir çalışmanın beklediğini ifade eden Turanlı, yaptıkları istatistiklerde suyun altında harcanan her bir saat için daha sonra yüzeyde Türk ve Japon araştırmacılarla konservasyon, restorasyon ve yayın çalışmalarına 20 saat harcadıklarına işaret etti.

Kaynak: AA

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun