Ermeni Çetelerinin Katliam İzleri

Ermeni Çetelerinin Katliam İzleri

1915’te Anadolu’da asayişi tehdit eden Ermenilere yönelik olarak gerçekleştirilen sevk ve iskan kanununun (Kanun-u Muvakkat) 100. Yılında Dünya genelinde dillendirilen Ermeni soykırım iddiaları gündemi işgal ediyorken Ermeni çetelerinin özellikle 1890 yılından itibaren giriştikleri terör eylemlerinin izleri hala daha Anadolu’dan silinebilmiş değil.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

Anadolu Ajansı tarafından yapılan haberde; Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kop’un "Ulu Cami'ye şehrin ileri gelen 286 kişisi çağrılarak üzerlerine yağlar dökülüp yakıldı” dediği bildiriliyor. Kop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermeni mezaliminin yaşandığı başkent olarak ifade edilen Kars'ta Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nden yapılan çalışmalar neticesinde 47 bin civarında hayatını kaybeden sivil vatandaş olduğunu söyledi.

Kop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermeni mezaliminin yaşandığı başkent olarak ifade edilen Kars'ta Başbakanlık Osmanlı Arşivleri'nden yapılan çalışmalar neticesinde 47 bin civarında hayatını kaybeden sivil vatandaş olduğunu söyledi.

Kars'ta Ulu Cami'ye şehrin ileri gelen 286 kişisinin çağrılarak üzerlerine yağlar dökülüp yakıldığını anlatan Kop, şöyle devam ediyor;

"Kars'taki taşlar dahi ispatı. 'Belki yanmamışlar' diye süngülenmişler. Bugün Ulu Cami'de kanların sıçradığı o taşları, kasıtlı veya kasıtsız delillerin kırıldığı yok olduğu kanlı taşları görmek mümkün. Ne gariptir ki 286 kişiye ateş gerçekten serin ve selametli olmuş mudur bunu güzel Rabbim bilir. Bunların acısı orada sınırlı kalmamış. 1938 tarihinde İsmet İnönü tarafından o bölgedeki arsalar 11 kişiye satılmış. Sonrasında bununla yetinilmemiş maalesef orada kepçelerle çıkarılmış o şehitlerimiz.

KATLİAM İZLERİ HALA CANLI

Kars'ın Selim ilçesine bağlı Karahamza köyünde de Ermeni çetelerinin burada yaptığı katliamın izlerini görmek mümkün. Köyün muhtarı Ünal Çiçek, 1915'te Ermenilerin yaptığı katliamları dede ve nenelerinden dinlediklerini belirterek, şunları kaydetti;

"Dedem İsmail Çiçek ilk eşi ve iki çocuğu ile Katranlı köyüne götürülerek burada diğer başka köylerden getirilen Müslümanlarla birlikte samanlık ve ahırlara koyulup yakılıyor. Daha önceden dedemin yanında hizmetçi olarak çalışan bir Ermeni, dedemi samanlıktan sağ olarak çıkartıyor ancak eşi ve iki çocuğunu yanmaktan kurtaramıyorlar. Bizim bu köylerde nereyi kazsanız insan kemikleri çıkıyor."

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun