Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek hayatını kaybetti

Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek hayatını kaybetti

Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında etkin olan asker ve siyaset adamı Enver Paşa'nın torunu, Brezilya'nın Alanya Fahri Konsolosu Osman Mayatepek yaşamını yitirdi.

BEYAZ TARİH / HABER

Antalya'nın Alanya ilçesinde Alanya Kalesi'ndeki evinde yaşayan ve Brezilya'nın Alanya Fahri Konsolosu olan 66 yaşındaki Osman Mayatepek, çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaklaşık 10 gündür tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Dedemle hep gurur duydum

Mayatepek son röportajında; "Dedem Enver Paşa çok idealist, inanılmaz cesaretli bir insandı. Ölüm mevhumunu anlamayan, ölümden korkmayan biriydi. İsmet İnönü beni 17 yaşımdayken yanına çağırmıştı ve bana; 'Mustafa Kemal, ben ve deden, üçümüzün arasında en cesur, gözü pek olan dedendi. 3'ümüz kurmay subaydık, biz karargahta görev istedik. Deden ise Bulgar dağlarında eşkıya peşinde koştu. 54 kere ölümle yüz yüze geldi' dedi. Dedemle hep gurur duydum" demişti.

Osman Mayatepek rahatsızlanmadan önce dedesi Enver Paşa'nın çizdiği resimleri göstermiş, dedesinin yaşamı ile ilgili gerçekleri anlattığı ve 3. baskıya hazırlanan kitabı "Dedem Enver Paşa" ve 15 Temmuz darbe girilişimi hakkındaki düşüncelerini anlatmıştı.

Enver Paşa hakkında bilinen birçok yanlış olduğunu söyleyen Mayatepek, tek dileğinin dedesi Enver Paşa'nın gerçek kimliğinin anlaşılması olduğunu söylemiş ve yazdığı kitapta mümkün olduğu kadar nesnel davranmaya çalıştığını belirtmişti.

Enver Paşa, tek aşkının portresini de çizmişti

Mayatepek, "Asker olmasaydı iyi bir ressam olabilirdi" dediği dedesi Enver Paşa'nın kara kalem çalışmalarını da açıklamıştı. Mayatepek, Enver Paşa'nın tek aşkı olan Naciye Sultan'ın portresini de çizdiğini anlattı.

Kaynak: DHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun