Efes’te yamaç ev mozaiklerinin restorasyonu yapıldı

Efes’te yamaç ev mozaiklerinin restorasyonu yapıldı

Bu yıl Efes’te İtalyan uzmanlar tarafından, Getty Vakfı aracılığıyla düzenlenen Mozaik Konservasyonu kursu çerçevesinde Efes Antik Kenti’nin merkezindeki Yamaç Ev 2’nin çok sayıda mozaik tabanı restore edildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Efes Vakfı’nın işbirliği ile gerçekleştirilen kursta uluslararası ekip, Yamaç Ev 2’deki oturma birimi 2’nin siyah-beyaz renkli mozaik tabanının yüzey temizliğini ve konsolidasyonunu gerçekleştirdi. Bu oturma birimi bozulma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Geçmişte yaşanan depremler mozaiklerin harç yataklarındaki değişikliklere neden oldu. Son yıllardaki su sızıntısı ve mekanik baskılar ise mozaik taşlarının bağlayıcılığını kaybetmesine neden olarak, mozaik yüzeyinde riskli büyük boşlukların oluşmasına yol açtı. Mozaiklerin üst yüzeyi ise zaman içinde kalın kalker tabaları ile örtüldü.

Kursa katılan uzmanlar ve restoratörler, mozaik tabanın üst yüzeyini temizledi, harç sağlamlaştırması yaptı, boşluk alanları dolduruldu ve mozaik kenarlarını yeniden çevreledi. Bu sürçete en önemli amaç, mozaiklerinin tamamının sağlamlığını arttırmak ve gelecek yıllarda oluşabilecek kayıpları önlemek oldu.

Kursta yapılan konservasyon çalışmaları sonucu motifli mozaik tabanlar artık yeniden kendi renkleriyle ışıldıyor.  Yıllık yakaşık 180.000 kişi tarafından ziyaret edilen yamaç evlerde, ziyaretçiler mozaikleri bu yeni ve bakımlı halleriyle görebilecek.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun