Edirne'deki Makedonya Kulesi Restore Edilecek

Edirne'deki Makedonya Kulesi Restore Edilecek

Roma İmparatorluğu döneminde kentin korunması için yapılan kalenin dört büyük surundan biri olan Makedonya Kulesi restore edilecek.

BEYAZ TARİH / HABER

Geçirdiği deprem ve yangının ardından kentin siluetini bozduğu gerekçesiyle 1953'te belli katları dinamitle patlatıldığı iddia edilen, şimdilerde ise kentin ortasında binalar arasında kalan Makedonya Kulesi ve çevresi yeniden düzenlenecek.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün kullandığı tarihi binanın Edirne Belediyesi'ne devri için düzenlenen törende, Makedonya Kulesi'nin de valiliğe devredildiğini söyledi. 

Kule ve çevresinin düzenlendikten sonra UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Selimiye Camisi kadar yerli ve yabancı turist çekeceğini belirten Şahin, "Bu tarihi alanın Selimiye gibi bir ziyaretgah olması için bu adım son derece önemlidir. O kulenin bir saat kulesi olarak Edirne'de hizmet vermesinden yanayım. Kulenin içerisindeki tarihi eserler de insanlara sunulacaktır" dedi.

Makedonya Kulesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1990 yılında kısmen restore edilen kulede, Edirne Valiliğince, arkeolog Şahin Yıldırım'ın başkanlığında 2002 ve 2003 yıllarında yapılan kazı çalışmalarında Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait önemli bulgulara ulaşılmış ve kazı alanı Kentsel Arkeoloji Parkı olarak düzenlenerek ziyarete açılmıştı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun