Edirne Büyük Sinagogu Açıldı

Edirne Büyük Sinagogu Açıldı

1906 yılında II.Abdülhamid tarafından yaptırılan 'Edirne Büyük Sinagogu' harap halde onlarca yıllık bekleyişinden sonra artık ibadete hazır durumda!

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

1906’da Osmanlı Hükümet tarafından 2.Abdülhamit’in fermanı ile yaptırılan, Balkanların en büyük, Avrupa’nın ise en büyük 3. sinagogu olan Edirne Büyük Sinagogu 5 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra ibadete hazır hale getirildi ve 46 yıl sonra ilk ibadet gerçekleştirildi. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonunun gerçekleştirildiği, 26 Mart 2015 Perşembe günü Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın katılımı ile gerçekleşen açılış töreninde Edirne yöresine ait Türk sanat müziği formunda ilahiler okudu.Tevrat´ın sinagoga intikali sonrasında ise On Emir okundu ve Hahambaşı Vekili Rav Naftali Haleva törene katılanları kutsadı. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan nezdinde Türkiye Cumhuriyeti´nin esenliği ve yücelmesi için Anoten Duası edildi, Ulus Musevi Okulu öğrencileri mini konser verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç törende yapıtığı konuşmada, Edirne kentinin önemine değinerek, "Edirne bir başşehirdir. Sadece bir başşehir değil bu topraklarda yaşayan medeniyetin, iradeden ruhunu, estetiğini, kudretini simgeleştirmiş, topraklarında ölümsüzleştirmiş, abideleştirmiş bir şehirdir. Edirne tarihin büyük imtihanlarını başarıyla vermiştir. Şairin dediği gibi ´Üç nehri zülfüne bağlayan güzel, boynu bükük lalesi ağlayan güzel.´ İşte bugün bu mukaddes şehirde Edirneli kardeşlerimizin Türk Musevi cemaatinin uzun süredir özlemle beklediği şehrin simge eserlerinden Büyük Sinagog´u tekrar Edirnemize kazandırmak, açmak için bir araya geldik" dedi. 

 

sinagog

4 MİLYON BÜTÇE İLE RESTORASYONU TAMAMLANDI

Arınç, sinagogun, 1909 yılında Avrupa´nın en büyük ikinci sinagogu olarak açıldığını ancak ilerleyen yıllarda bakımsızlık sebebiyle harabe haline geldiğini belirterek, sinagogun, 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünün, takriben 4 milyon lira bütçe ayırarak başlattığı büyük restorasyon sonucunda eski azametine kavuştuğunu görmekten memnuniyet duyduğunu kaydetti. Arınç, "Türkler ve Yahudiler, bu topraklarda tarih boyunca barış ve karşılıklı hoşgörü içerisinde yaşadı. Edirne şehrimiz bunun sayısız örneklerinden birisidir. Osmanlı Sultanı 1. Murad, 1361 yılında Edirne´yi fethetmesinin ardından Anadolu´daki Romanyot Yahudilerini şehre yerleşmek üzere davet etmiş, takip eden on yıllarda Macaristan´dan ve Fransa´dan ayrılmak zorunda kalan Yahudiler de Edirne´de güvenli bir yer bulmuştur. 1492 yılından sonra ise İber Yarımadası´nı terk ederek Osmanlı´ya sığınan Sefarad Yahudileri şehre yerleşmişlerdir. Yeni göçmenler geldikleri bu kenti kısa sürede benimsemiş ve Edirne´nin önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak gelişmesine katkı sunmuşlardır. Böylece 100 yıllardır yaşadıkları bu Osmanlı şehri neredeyse Yahudiler için bir anavatan haline gelmiştir" dedi. 

 

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ise Edirne Büyük Sinagogu´nun restorasyonuna katkı sağlayan ve çalışan herkese teşekkür etti. Balkan şehitleri için de dua ettiklerini belirten İbrahimzadeh, "1913 yılının 26 Mart´ında Edirnemiz düştüğünde burayı teslim alanların başı olan komutan Vizor, Edirne Hahambaşımıza gelerek, kendilerini nasıl hissettiklerini sorar, hahambaşımız da cevaben ´Kendimizi dul kalmış bir sevgili gibi hissediyoruz´ der ancak ayrılık kısa sürer. Edirne tekrar alınır. Sevgilimize kavuşamayacağımızı düşünürken bugün Edirne Sinagog´umuza, sevgilimize kavuştuğumuz gündür. Cemaatim adına hepiniz hoş geldiniz diyorum" şeklinde konuştu.

Sinagog´un inşasının Abdülhamit Han tarafından yaptırıldığını anlatan İbrahimzadeh, "Kader birliği yapmış bizler zamanla ayrıştırıldık, ötekileştirildik.Dün haber ajanslarımızın haber başlıklarında gördüğümüz kadarıyla 'hoşgörü yeniden inşa edildi' başlığını attılar" diye konuştu.

 

sinagog1

Tadilat ile 46 yıl sonra ibadete açıldı

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun