Dünyada Sayılı Türkiye’de İlk Cam Müzesi Vatandaşlarla Buluşuyor

Dünyada Sayılı Türkiye’de İlk Cam Müzesi Vatandaşlarla Buluşuyor

Türkiye’nin ilk cam müzesinde bulunan 3 bin yıllık cam eserler, ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Cam Eserler Müzesinde yaklaşık 6 bin parça eser sergilenirken, kadınlara ait asırlık birçok çeşit cam takıda bulunuyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

Gaziantep Kalesi civarında 2008’de kurulan Arkeolojik Medusa Cam Eserler Müzesi, Türkiye’de ilk ve tek olmaz özelliği taşıyor. Gaziantep’te özel bir şahıs tarafından kurulan Arkeolojik Medusa Cam Eserler Müzesinde, kadınların 2. ve 3. yüzyıllarda kullandığı cam takıların yanı sıra, yine o dönemlere tanıklık eden sıvı içeceklerin konulduğu cam eserler, cam koku şişeleri, cam sürahiler cam amforalar, cam bardaklar gibi yaklaşık 6 bin eser sergileniyor. Müzeye yerli ve yabancı birçok turistin geldiğini dile getiren Arkeolojik Medusa Cam Müzesi Sorumlusu İbrahim Halil Algın, "Burada 2. ve 3. Yüzyıllara ait takıların kolyelerin bulunması, o dönemdeki kadınlarında takı işlerine çok meraklı olduğunu gösteriyor. Müzemiz, Dünyada sayılı, Türkiye’de ise ilk ve tek müzedir” dedi. 

"Türkiye'nin İlk Cam Müzesi" 

Yaklaşık 7-8 yıldan beridir Cam Eserler Müzesinde sorumlu olduğunu söyleyen Müze sorumlusu İbrahim Halil Algın, “Müzemiz, Türkiye’nin ilk ve tek cam eserler müzesidir. Yaklaşık 6 bine yakın eserimiz bulunuyor. Bunların yüzde 70’i cam eserlerden oluşuyor. Genelde Bizans dönemi ve Roma Dönemine ait cam eserlerimiz bulunmaktadır. Bunlar çok eski tarihlerde, parfüm ve koku şişesi olarak kullanılmış. Müzemize yerli ve yabancı turistler geliyor. Çok ilgi çekici cam eserlerimiz var. Müzemizin Türkiye’de sayılı ve Dünya’da tek olmasıyla birçok özelliği kapsıyor. Özel bir koleksiyoner tarafından biriktirilmiş eserlerdir. Roma dönemi ve Bizans dönemine ait çok çeşitli cam eserlerimiz var. Genellikle, milattan sonra 2. ve 3. yüzyıllara ait eserler bulunuyor. Cam eserlerimiz, genellikle koku şişeleri ve sürahilerden oluşuyor. O döneme ait cam takılar bulunuyor. Sıvı içeceklerin konulduğu kaplar var. Onların dışında kaseler var. En önemlisi, kadınların şu anda günümüze takıya merakı geçmiş tarihlerde 2. ve 3. Yüzyıllarda da bulunuyormuş. Cam takılar, bilezikler bulunuyor. Yani çok değişik şeyler var. Süt çekmek için kullanılan süt pompası var. Bu süt pompası 2 bin yıl önce sürekli kullanılmıştır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun