Diriliş Ertuğrul Birinci Sırada!

Diriliş Ertuğrul Birinci Sırada!

Beyaz Tarih resmi Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirilen anket uygulamasında tarih dizilerine olan bakış soruldu. Yoğun katılımın olduğu anket uygulamasında "Son dönem dizilerinden hangisinin gerçekliğe uygun ve faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?" sorusuna Diriliş Ertuğrul, Muhteşem Yüzyıl ve Muhteşem Yüzyıl Kösem seçenekleri sunulurken anket katılımcıları bunlar arasından gerçekliğe en uygun ve faydalı olanını oyladılar. 22.800 aktif Twitter kullanıcısının oy kullandığı anket uygulamasında birinciliği %83'lük çoğunluk ile Diriliş Ertuğrul dizisi almışken ikinciliği ile Muhteşem Yüzyıl, üçüncülüğü de ekranlara bu sene gelen ve beklenen ilgiyi göremeyen Muhteşem Yüzyıl Kösem %4 ile aldı.

BEYAZ TARİH / HABER

TRT-1 ekranlarında her Çarşamba günü yayınlanan ve Mehmet Bozdağ'ın senarist ve yapımcılığını üstlendiği Diriliş Ertuğrul dizisi Türkiye'deki ününün yanında ülke dışında da yoğun bir şekilde takip ediliyor. Osmanlı Devleti'nin kuruluş macerasını daha önceki tarih dizilerinde gözetilmeyen prensiplerin de dikkate alınması ile seyircinin izlerken öğrendiği ve heyecanla takip ettiği bir yapım halini alan Diriliş Ertuğrul Türkiye tarihinin reyting rekorlarını kırmışken Dünyada ilk 10'a giren ilk Türk yapımı olmuştu. Dünya çapında televizyon ve programların sosyal medya analizini yapan Thewit.com sitesinin tüm dünyada en çok konuşulan 10 televizyon programının yer aldığı 'Social Wit List' 2014 Aralık ayı raporuna göre TRT ekranlarında yayınlanan 'Diriliş: Ertuğrul' dizisi 9. sırada yer almıştı. 

Yeni döneminde online anket uygulamasına olanak sağlayan Twitter'da gerçekleştirilen anketler her ne kadar yerinde bir değerlendirmeyi sağlayamasa da özellikle dizi takipçilerinin Twitter'da aktif olması, sosyal medya kullanımının televizyon seyri sırasında en yoğun noktasına ulaşması Twitter üzerinden gerçekleştirilen anket uygulamalarının önemini de bu nispette arttırıyor. Beyaz Tarih resmi Twitter hesabı @beyaztarih üzerinden gerçekleştirilen anket uygulaması ve Diriliş Ertuğrul dizisinin ekranlarda aldığı reyting oranları dikkate alındığında anket katılımcılarının da doğruya en yakın sonucu oyladıkları görülüyor. 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun