DAEŞ Teröründen Bir Eser Daha Nasibini Aldı

DAEŞ Teröründen Bir Eser Daha Nasibini Aldı

DAEŞ, Suriye’nin Kuzeybatısındaki Karyatayn kasabasında bulunan tarihi Mar Elian manastırını yıktı.

BEYAZ TARİH / HABER

Radikal selefi terör örgütü DAEŞ’in 5 Ağustos’ta ele geçirdiği kasabadaki manastırın buldozerlerle yıkıldığı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından duyuruldu. DAEŞ de manastır yıkılırken çekilmiş görüntüleri sosyal paylaşım sitelerinde yayımladı. Manastırın yıkılmasına gerekçe olarak ise, “Manastırda Aziz Elian’a da tapınılmasını” gösterdi.

Humus’a bağlı ve Palmira Antik Kenti ile Lübnan sınırı arasındaki Karyatayn, ülkenin en önemli stratejik noktalarından biri olarak görülüyor. Karyatayn ve çevresinde ayrıca Suriye’nin en büyük doğalgaz kaynakları bulunuyor. 

Yapımına M.S. 4. yüzyılda başlanan manastır, geçmiş yüzyıllarda birçok kez restorasyondan geçti. Suriye Katolik Kilisesi'nin önde gelen merkezleri arasında yer alan Manastır'da her yıl Aziz Elian'ın onuruna kutlamalar yapılıyor ve binlerce kişi kutlamalara katılıyordu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun