Çerkes Ethem'in Naaşı Türkiye'ye Getirilecek mi?

Çerkes Ethem'in Naaşı Türkiye'ye Getirilecek mi?

Milli Mücadele döneminin en çok konuşulan ve en çok tartışılan simge isimlerinden biri olan Çerkes Ethem'in Ürdün'de bulunan mezarının Türkiye'ye getirilmesi için düğmeye basıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

Kahramanmaraş'ta yaşayan Şevket Canlı adlı vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvurarak Çerkes Ethem'in naaşının Türkiye'ye getirilmesini talep etti.

TBMM, Kurtuluş Savaşı sırasındaki icraatlarıyla adından söz ettiren ancak düzenli orduya tam itaat etmediği için hain ilan edilen Çerkes Ethem'in naaşının Türkiye'ye getirilmesi için atılan bireysel adımdan sonra harekete geçti.

Karşılıklı bakanlıklarla iletişime geçtikten sonra tıkanma yaşayan meclis, kendi arşiv çalışmasında Çerkes Ethem'in son nefesini verdiği Ürdün'den dönemin idaresine gönderdiği gizemli mektuba ulaştı.

Nazım Hikmet'in naaşının Türkiye'ye getirilmesinde olduğu gibi bir Bakanlar Kurulu kararı çıkarılıp çıkarılamayacağı konusunu TBMM inceliyor.

Çerkes Ethem

Bölgesel birliklerden oluşan Kuvayı Milliye'nin komutanı. Yaşadığı anlaşmazlıklardan sonra milli mücadele döneminde Yunanlılara sığındı. Sonra Ürdün'e geçti ve Meclis'in çıkardığı kanunla affedildi. Atatürk'ün dönmesi için para ve pasaport gönderdiği Çerkes Ethem yeniden yargılanıp aklanmadan dönmeyeceğini belirterek bu yardımı geri çevirmişti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun