Cephe Gerisindeki Çanakkale

Cephe Gerisindeki Çanakkale

Çanakkale Cephesi'nde, ordunun lojistik ihtiyaçlarına cevap vermek üzere oluşturulan 5. Menzil Teşkilatı'nın savaş sırasında ölümsüzleştirdiği tarihe tanıklık eden fotoğraflar, Bahtiyar İstekli tarafından bir araya getirildi ve kitap olarak yayımlandı.

BEYAZ TARİH / KİTAP

Çanakkale Savaşları'nın yüzüncü yılı olması sebebiyle meseleyle ilgili birçok çalışma kitap haline geldi ancak bu eserler arasında hem içerik hem de yayınlanan fotoğrafların ilk olması yönüyle bir kitap diğerlerinden öne çıkıyor. Uğur Yeğin koleksiyonuna ait olan fotoğraflar ve Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Hisart'ın verdiği destekle, D Yayınevi'nin çıkardığı kitap, ''İlk Defa Yayınlanan Fotoğraflarla Çanakkale Cephe Gerisinde Savaş'' ismini taşıyor. Çanakkale Cephesi'nin gerisindeki lojistik faaliyetlere dikkat çeken kitapta yüzden fazla fotoğraf bulunuyor. İlk kez yayımlanacak olan bu fotoğraflar Uğur Yeğin'in editörlüğünde Bahtiyar İstekli tarafından yayıma hazırlandı.Ad

5. Menzil Teşkilatı

Kanlı muharebelerin yaşandığı Çanakkale'de, cephenin arkasında da büyük mücadele veriliyordu. Askerin ihtiyaçlarını karşılamak, onların sağlık sıkıntılarını gidermek en az cephedeki mücadele kadar önemliydi. 350 bin kişiye ulaşan nüfusun erzak ve mühimmat temini, bunların bölgelere sevki ciddi emek istiyordu. Bu ihtiyaçların giderilmesi için 5. Ordu'ya bağlı olan 5. Menzil Teşkilatı kuruldu ve görevlendirildi. Trakya'dan Konya'ya kadar Batı Anadolu'yu kapsayan bölgede faaliyetlerde bulunan Teşkilat, bütün sevk işlerini kontrol ediyor bununla yetinmeyip hasta ve yaralıların bakımı, hastanelere ulaştırılması ve buralara ulaşılan yolların güvenliği ve kontrolü gibi hayati öneme sahip vazifeleri yerine getiriyordu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun