Büyükelçi Altay Cengizer Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na girişine dair konferans verecek

Büyükelçi Altay Cengizer Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’na girişine dair konferans verecek

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Tarih Araştırmaları Kulübü’nün düzenlediği konferansta Türk büyükelçi Altay Cengizer, “Bitişinin 100. Yılında Osmanlı İmparatorluğunun Cihan Harbi’ne Girişi” isimli konferansını gerçekleştirecek.

BEYAZ TARİH / HABER

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak büyükelçilik görevini icra eden ve şu anda Türkiye’nin UNESCO Paris daimi temsilcisi olarak Paris’te bulunan Cengizer, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Tarih Araştırmaları Kulübü’nün düzenlediği konferansa katılacak. “Bitişinin 100. Yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Cihan Harbi’ne Girişi” başlığı altında bilgi ve birikimini paylaşacak olan Cengizer, FSM Vakıf Üniversitesi öğrencileri ve diğer katılımcılarla 26 Kasım 2018 Pazartesi günü saat 10.30’da, üniversiteye bağlı Atik Valide Konferans Salonu’nda bir araya gelecek. Konferans halka açık olarak gerçekleştirilecek. Altay Cengizer, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na dahil olma sürecine dair yaptığı araştırmalarla kamuoyunda sıkça konuşulan bir esere imza atmıştı.

fsmaa

Altay Cengizer kimdir?

TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olan Cengizer, Uluslararası Tarih alanında Londra Ekonomi Okulu’ndan yüksek lisans derecesine ve Columbia Üniversitesi’nden Önleyici Diplomasi ve Kriz Yönetimi alanında diplomaya sahiptir. 2007-2009 yılları arasında Harvard Üniversitesi Weatherhead Center for International Affairs üyeliğinde bulunan büyükelçi, Birinci Dünya Savaşı ve öncesi dönemde uluslararası siyasi ortam ile diplomasi tarihi üzerine çalışmalar yaptı.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki kariyerine 1979 yılında başlayan Altay Cengizer, çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1994 yılında Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışman Yardımcısı olarak görev yaptı. 1996-1998 yıllarında ise Şikago Başkonsolosu olarak görev aldı, 2000-2005 yılları arasında Türkiye'nin BM nezdinde Daimi Temsilci Yardımcılığı görevinde bulundu ve 2005-2006 yıllarında Duşanbe Büyükelçiliği görevini yürüttü. 2006 yılında Dışişleri Bakanlığı müşaviri unvanıyla Abdullah Gül’ün özel danışmanlığını yapan Cengizer, 2007 yılında Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atandı, 2009-2013 yıllarında Türkiye'nin Dublin Büyükelçisi olarak görevlendirildi. 2013 yılında Yurtdışı Tanıtım ve Kültürel İlişkiler Genel Müdürü olarak görev yapan Cengizer, 2014'te tekrar Siyaset Planlama Genel Müdürü olarak atandı. 1 Kasım 2016 tarihi itibarıyla UNESCO Daimi Temsilci’si olan Cengizer, büyükelçilik görevine devam etmektedir. Altay Cengizer’in “Adil Hafıza’nın Işığında Osmanlı’nın Son Savaşı” adlı kitabı bulunmaktadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun