Bizans Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Bizans Mozaikleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Dünyanın en büyük mermer kentleri arasında yer alan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki bin 600 yıllık mozaikler, konservasyon çalışmaları ile turizme kazandırılıyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

Pamukkale Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünde görevli Uzman Ali Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şehrin kuzey kapısı olarak adlandırılan alanın, antik kentin en önemli yapıları bünyesinde barındırdığını söyledi.

Bizans dönemi mozaiklerin de şehrin kuzey kapısının doğu kısmında yer aldığını belirten Yaşar, bölgede 3 yıldır konservasyon çalışması yaptıklarını ifade etti. Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Kuzey Cadde'nin doğusunda bulunan mozaikleri gün yüzüne çıkardıklarını belirten Yaşar, "Çalışmalara 2013 yılında başladık ve bu yıl tamamlayacağız. Mozaiklerin bulunduğu alandaki konservasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra burası artık ziyaretçilere açılacak. Kente gelen ziyaretçiler rahatlıkla mozaik döşeme üzerinde yürüyebilecekler" dedi.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun