Birmingham'daki Kuran-ı Kerim Emeviler Dönemine Ait

Birmingham'daki Kuran-ı Kerim Emeviler Dönemine Ait

Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman BERK İngiltere Birmingham Üniversitesi Kütüphanesi'nde bulunan ve 14 asırlık olduğu iddia edilen Kuran nüshaları hakkında Beyaz Tarih'e önemli açıklamalarda bulundu.

BEYAZ TARİH / ÖZEL HABER

İslami eserler uzmanı Doç.Dr. Berk; Hz.Muhammed dönemine ait olduğu iddia edilen nüshanın Emevîler Dönemi'ne ait olduğunu belirterek şunları söyledi; Basın ve internet ortamında gördüğümüz fotoğraflar üzerinden yapatığımız değerlendirmede, evet bu sahife Kur'an'ın eski sahifelerinden biridir ama en eski ve yegâne sahife değildir. Bu örneklerden İstanbul Türk ve İslâm Eserleri Müzesi koleksiyonunda mebzul miktarda vardır ve yayını da yapılmıştır. Yani bilinmeyen birşey değildir. Bu bulunduğu iddia edilen ve basında yayınlanan sahife Emeviler dönemine ait bir sahifedir. 7. yy sonu veya 8. yy başlarına ait bir sahifedir.  
 
Doç. Dr. Berk, Beyaz Tarih muhabirinin bu nüshaların nasıl oraya ulaştığı ile ilgili sorusuna ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı: "Bunların oraya ulaşması o kadar zor değil!.. Zaten bu sahifenin oraya nasıl ulaştığı hususunda da bir açıklamayı dün basında okudum. Yapılan açıklamaya göre, Kur'an-ı Kerim sayfalarının Irak asıllı tarihçi Alphonse Mingana'nın 1924 yılında Ortadoğu'ya Arapça ve Süryanice el yazmalarını toplamak için yaptığı seyahatlerin ardından oluşan ve Birmingham Üniversitesi'nde saklanan koleksiyonunun bir parçası olduğu şeklindedir. Osmanlı'nın son döneminde, özellikle müsteşrikler ve onların yönlendirdiği kimseler, kıymetli eserleri, Cami, Mescid, Tekke ve Türbelerden eser çalmak suretiyle kendi ülkelerine kaçırmışlardır. Bazen eserler sahiplerinden satın almak suretiyle eserler yurtdışına çıkarılmıştır. Hatta koca arkeolojik eserler bile parça parça sökülerek yurtdışına kaçırıldı. Bu durum bugün de devam eden bir durumdur aslında."
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun