Birmingham'da En Az 1370 Yıllık Kur'an Bulundu

Birmingham'da En Az 1370 Yıllık Kur'an Bulundu

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi'nde dünyadaki en eski Kur'an-ı Kerim olabileceği düşünülen kitaptan bazı bölümler bulundu.

BEYAZ TARİH / HABER 

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi, dünyanın en eski Kur'an'ı olabilecek elyazmalarını ortaya çıkardı. Birmingham Üniversitesi'nin kütüphanesinde Ortadoğu kitap ve belgeleri arasında varlığı keşfedilen bu parçaların, bir doktora öğrencisinin Oxford Üniversitesi'nde karbon testine tabi tutulması sonucu koyun ya da keçi derisine yazıldığı tespit edildi.

Bir Asırdır Farkına Varılmayan Nüshalar

Karbon 14 testinin elyazmalarına uygulanması sonucu bu parçaların en az 1370 yıllık olduğu belirlendi. BBC'nin haberine göre; Kur'an'a ait sayfalar, yaklaşık bir asırdır üniversitenin kütüphanesinde ifşa edilemeden öylece bekledi. British Library'nin kutsal kitaplar uzmanı Dr. Muhammad Isa Waley, "Heyecan verici bu keşfin İslam dünyasını sevindireceğini" söyledi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun