Bir Osmanlı Mirası Daha Yok Oldu !

Bir Osmanlı Mirası Daha Yok Oldu !

Suriye'deki savaştan bir Osmanlı eseri daha nasibini aldı.

BEYAZ TARİH / HABER

Kadim bir kültür mirasına sahip olan Suriye, yaşanan acıların yanında binlerce yıllık geleneğin izlerini taşıyan tarihi mirasının yok olmasına da şahitlik ediyor. Suriye'de süren iç savaş, yüzyıllardır ayakta duran tarihi eserlerin de yerle bir olmasına sebep olmaya devam ediyor. Bünyesinde sayısız Osmanlı mirasını barındıran Suriye'deki yıkımlardan nasibini Osmanlı Murad Paşa Kervansarayı da aldı. 

Suriye'nin kuzetbatısındaki İdlip şehrine bağlı Maarratü'n-Numan şehrinde yer alan kervansaray, çok sayıda tarihi mirası da bünyesinde barındırıyordu. Suriye'de bulunan Tarihi Eser Koruma Birliği tarafından yapılan son açıklamada, varil bombalarının isabet etmesi sonucu 1565 yılında inşa edilen kervansarayın da tahrip edildiği bildirildi. Saldırı sonucu  kervansarayın iç kısmında bulunan mozaik müzesinin duvarlarında bulunan mozaiklerin birçoğu yıkım sonrası yok oldu. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun