Bartın’da lahit parçası yıllarca tırmık taşı olarak kullanılmış

Bartın’da lahit parçası yıllarca tırmık taşı olarak kullanılmış

Bartın’ın Sipahiler köyünde, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen lahit parçasının yıllarca tırmık taşı olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

BEYAZ TARİH / HABER

Alınan bilgiye göre, köyde yaşayan Faik Öztürk (46), yolun kenarında duran lahit parçasını fark etti. Öztürk, durumu Amasra Müze Müdürlüğü’ne bildirdi. Lahit parçası, yetkililer tarafından ilk incelemenin ardından Amasra Müzesi’ne götürüldü.

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, “Lahit parçası, görevli arkadaşlarımızca bulunduğu yerden alınarak müzemize getirildi. İlk izlenimlerimize göre lahit parçası olduğu belli oluyor. M.S. 4. yüzyıl’a yani Roma dönemine ait bir eser olduğunu düşünüyoruz. Eserin bulunduğu yerde önümüzdeki günlerde müze uzmanlarımız tarafından gerekli incelemeler yapılacak. Eserin kalitesi açısından böyle bir köyde bulunması bizim için ilerleyen günlerde inceleme konusu olacaktır” dedi.

Köy muhtarı Ahmet Erkenci de “Yaklaşık on yıl önce tarlada tırmık yaparken tırmığın üstüne koyduğumuz bir taştır. Tarladan çıkma bir taştır. Bir on yıldır da burada kalmaktadır” dedi.

Kaynak: Habertürk

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun