Bakü'de 'Ertuğrul 1890' Filminin Galası Yapıldı

Bakü'de 'Ertuğrul 1890' Filminin Galası Yapıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Japonya ile Türkiye ortak yapımı "Ertuğrul 1890" filminin galası yapıldı.

BEYAZ TARİH \ HABER

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Japonya ile Türkiye ortak yapımı "Ertuğrul 1890" filminin galası yapıldı.

Türkiye ve Japonya'nın Bakü büyükelçilikleri ile Türkiye Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin katkılarıyla Nizami Kino Merkezi'ndeki galaya, AzerbaycanDevlet Güvenlik Hizmeti Başkanı Medet Guliyev, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Japonya'nın Bakü Büyükelçisi Tsuguo Takahashi gösteri öncesinde yaptığı konuşmada, filmin Bakü'de gösterilme önerisini sunan Türkiye Büyükelçiliğine teşekkürlerini iletti.

"Ertuğrul 1890" 

Senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınan filmin senaryo ve tarih danışmanlığı, Prof. Dr. İskender Pala tarafından yapıldı. Filmin çekimleri, Japonya ve Türkiye'de 4,5 ayda tamamlandı.

Filmde, 1890'da Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul'un hazin hikayesi ile 1985'te 215 Japon vatandaşının Turgut Özal'ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılması kurgusal bir senaryoyla aktarılıyor.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun