Bağdat'ın Tarihi 'Bakırcılar Çarşısı' Eski Günlerini Arıyor

Bağdat'ın Tarihi 'Bakırcılar Çarşısı' Eski Günlerini Arıyor

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaşanan iç çatışma ve terör saldırılarından dolayı turistlerin uğramadığı Abbasiler döneminden kalma "Suk el-Saffarrin", (Bakırcılar Çarşısı) eski günlerini arıyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

Başkentin bilinen tarihi çarşıları arasında yerini alan Bakırcılar Çarşısı'ndaki bakır ustalarının işlettiği dükkanlar yerini gittikçe daha çok toptan kumaş ve elektrik malzemesi satan dükkanlara bırakıyor. 2003 ABD işgali sonrası eski Bağdatlı müşteri ve turistlerini kaybeden Abbasiler döneminden kalma tarihi çarşının daracık sokaklarında yer yer çatışma izleri de dikkati çekiyor. 

AA muhabirine konuşan Rıda Cuvad, bakırcılığı atalarından devraldığını belirterek, işlettiği dükkanın 1908 Osmanlı döneminden kalma olduğunu söyledi.

"Çarşıdaki durum güvenlik şartlarından dolayı gittikçe kötüye gidiyor" diyen Cuvad, "İstikrar ve can güvenliğinin olmaması turistlerin buralara uğramamasına neden oldu. Eskiden turistler için akşam geç saatlere kadar çalışırdık. ABD'liler ülkeye ayak bastıktan sonra her şey ters yüz oldu" dedi.

Abbasiler döneminden kalma ve 2003 öncesi turistlerin uğrak yeri olan çarşı son dönemdeki güvenlik şartlarından dolayı ilgi ve bakıma muhtaç olduğu kaydedildi. 

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun