Ayçiçeğinden yapılan sanat eseri

Ayçiçeğinden yapılan sanat eseri

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Sefer Oruç, ayçiçeklerinden "ay yüzler" ismini verdiği sanat eserleri yapıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Sefer Oruç, ayçiçeklerinden "ay yüzler" ismini verdiği sanat eserleri yapıyor.

Çankırı'da ailesiyle yaşayan, daha önce boynuzlardan hazırladığı balık figürlerinin yer aldığı "Metamorfoz" adlı ilk kişisel sergisini açan Oruç, şimdi de "insan yüzünü yansıttığı" ayçiçeklerinden eserlerini beğeniye sunmayı hedefliyor.

"Bu eserlerime 'ay yüzler' ismini veriyorum"

Oruç, yaptığı açıklamada, ayçiçeklerinin, istediği şekilleri oluşturmak için iyi bir obje olduğunu söyledi.

Hasat döneminde topladığı ayçiçeklerini ailesiyle yaşadıkları evde depoladığını belirten Oruç, "Evimizin hemen yan tarafında bulunan kulübede, okulumdan ve derslerimden fırsat buldukça ayçiçeklerini işliyorum." dedi.

Eserlerini nasıl hazırladığını anlatan Oruç, "Tarlalardan topladığım ayçiçeklerini kurutarak saklıyorum. İşlem yapacağım zaman ıslatıyorum. Belirli kıvama geldikten sonra elimle istediğim şekli veriyorum. Sonra elimle bükerek ya da düzelterek insan sureti ortaya çıkarıyorum. Bu eserlerime 'ay yüzler' ismini veriyorum." ifadelerini kullandı.

Oruç, eliyle genel hatları oluşturduktan sonra detayları çalıştığını, dremel cihazıyla ayçiçeğindeki fazlalıkları temizleyip suretin belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağladığını kaydetti.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun