Ayasofya'da Aşk-ı Nebi Sergisi

Ayasofya'da Aşk-ı Nebi Sergisi

Hz. Muhammed'in doğumunun 1444. yılında Kutlu Doğum Haftası Ayasofya'da önemli etkinliklerle anıldı.

BEYAZ TARİH / HABER SERVİSİ

 

Bizans İmparatorluğu’nun manastırı, Osmanlı Devleti’nin camisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin müzesi olarak asırlara meydan okuyan Dünya tarihinin en görkemli yapılarından biri olan Ayasofya Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İslam Kültür ve Sanat Platformu’nun işbirliğiyle Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen Aşk-ı Nebi sergisi büyük bir katılım ile gerçekleştirildi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr Mehmet Görmez’in katılımıyla Ayasofya’da açılan Hz.Muhammed’e övgü dolu sözlerden oluşan sergide Mehmet Çebi koleksiyonundan 63 Hilye-i Şerif sergileniyor.Aşk-ı Nebi Sergisi aynı zamanda bugüne kadar düzenlenmiş olan en kapsamlı sergi olma özelliğine sahip. Hz.Muhammed’in doğumunun 1444. yılında gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez gelenekselleşen etkinliğin önemine binaen açıklamalarda bulundu. Görmez konuşmasında şunları söyledi; “Hasret kaldığı ilahi kelamla kubbesi çınlayan ulu mabedimiz Ayasofya'yı hürmetle selamlıyorum. Fethi mübinden bugüne kadar bu kubbenin altında rahmana secde eden bütün büyüklerimizi rahmetle yad ediyorum.Bir köşesinde hukuk ve adalet dağıtan Molla Güranîleri  rahmetle yad ediyorum. Bir köşesinde astronomi ilmini dünyaya öğretmeye çalışan Ali Kuşçuları selamlıyorum. Bir köşesinde irfan mektebimizin büyüklerinden Akşemseddin'in ilim ve marifet, aşk ve muhabbet tahsil eden sûfileri, dervişleri selamlıyorum.Biz öyle bir tarihin çocuklarıyız ki  bizim tarihimiz ancak bir aşk üzerinden sevgi ve bir sevda üzerinden okunabilir. Bazıları bu tarihi  sadece kılıç kalkan, top tüfek; bazıları sadece oyun ve eğlence üzerinden okuyabilir. Ancak bu tarih, bir aşk, bir sevgi, bir sevda üzerinden okunmalıdır ve o aşkın kaynağı Muhammed Mustafa sevgisi, aşkı ve sevdasıdır.

 

AYASOFYA'DA 85 YIL SONRA KUR'AN-I KERİM TİLAVETİ

 

Geleneksel İslam Sanatları alanında bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergi olma özelliğine sahip Aşk-ı Nebi Sergisi Ayasofya için farklı bir anlam ifade ediyor. 1453 yılında İstanbul’un fethinden itibaren cami olarak Müslümanların ibadetine açılıp durmaksızın süren Kur’an tilaveti ile asırlara meydan okuyan Ayasofya Cumhuriyet ile müze haline getirilmiş ve dini ayinlere kapatılmıştı. Ancak Kutlu Doğum Haftası kapsamında düzenlenen Aşk-ı Nebi Sergisi’nin açılışından itibaren 85 yıl sonra ilk defa Kur’an ayetleri okundu. 10 Nisan tarihinde açılan Aşk-ı Nebi Sergisi 10 Haziran 2015 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun