Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Açıldı

Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı Açıldı

Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı'nın açılışı Kültür Bakanımız Yalçın Topçu'nun teşrifleriyle gerçekleştirildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Ayasofya I. Mahmut Şadırvanı ve Kütüphanesi Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu tarafından açıldı. Ayasofya'nın medeniyetimizde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Bakan Topçu, açılışta yaptığı konuşmada, mimarisi ve ihtişamı ile Ayasofya'nın tüm dünyada önemli bir yer teşkil ettiğini ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu açılışların ardından; Ayasofya Sıbyan Mektebi'ni, I. Abdülhamid Türbesi'nde yer alan Sakal-ı Şerif ve Kadem-i Şerif'i, Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'ni, Süleymaniye Camii ve Kanuni Türbesi ile Yıldız Sarayı Müzesi'ni ziyaret etti. 

Ayasofya Şadırvanı

Sultan I. Mahmud (1730- 1754) tarafından 1740 yılında yaptırılan Ayasofya Şadırvanı, Osmanlı Mimarisi'nin bir şaheseri olup, İstanbul'daki en büyük ve en güzel şadırvanlardan biridir. Mukarnas başlıklı sekiz mermer sütunun ve sekiz kemerin üzerine yerleştirilmiş kubbe ve saçak ile örtülüdür. Kubbenin üzerinde üst kısmı tunçtan lale şeklinde istifli oyularak yazılmış "Allah" ve alt kısmında aynalı olarak "Muhammed" yazısı ile mermer revakın üst ve iç kısmında "Kaside" bulunmaktadır. Şadırvan, 16 dilimli olup, her dilimin ortasında tunç musluklar bulunmaktadır. Muslukların üzerinde yer alan dilimli tunç şebekelerin birleştiği kısmın üstünde, tunçtan lale şeklinde "Biz Her Şeyi Sudan Yarattık" ibaresinin yazılı olduğu alemler vardır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun