Avrupa’da Bilinen En Eski Müslüman Mezarları Bulundu

Avrupa’da Bilinen En Eski Müslüman Mezarları Bulundu

Güney Fransa’da Avrupa’nın en eski müslüman mezarları bulundu. Yüzleri Mekke’ye dönük olarak bulunan üç mezardaki iskeletlerin 8. yüzyıla tarihlendiğine inanılıyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Güney Fransa’da çalışan arkeologlar, Avrupa’nın en eski Müslüman mezarı olduğuna inanılan ve 8. yüzyıla tarihlenen üç mezar buldu. Nimes’teki bir Ortaçağ alanında bulunan ve yüzleri Mekke’ye dönük olan iskeletlere yapılan genetik analizler, soyağaçlarının Kuzey Afrika’ya dayandığını gösterdi.

Plos One’da yayımlanan araştırmada, kemiklere yapılan radyokarbon tesleri, iskeletlerin 7. yüzyıl ila 9. yüzyıl aralarına tarihlendiğini gösterdi. İskeletlerin bu zaman aralığına tarihlenmesi, Avrupa’ya Müslüman fetihleri sırasında geldiklerini gösteriyor.

Tüm verileri göze alındığında, Nimes’te bulunan iskeletlerin, Kuzey Afrika’daki Arap genişlemesi sırasında Emevi ordusuna dahil olan Berberiler olduğu düşünülüyor. Yeni bulunan mezarlar, tarih kitapları ve arkeolojik buluntular ile çok az bilgi edinebildiğinden bu dönem hakkında yeni bilgiler sunuyor.

Araştırmayı yürüten Fransa Ulusal Enstitüsü’nden Antropolog Yves Gleize, “Müslümanların Fransa’ya 8. yüzyılda geldiklerini zaten biliyoruz fakat şu ana kadar bununla ilgili hiçbir materyal bulmamıştık.” diyor.

Mezarlar ilk olarak Nimes’te bir anayolun yanında yapılan yeraltı park yeri çalışmaları sırasında işçiler tarafından 2006 yılında bulunmuştu. Yaklaşık 9 yıldır süren titiz çalışmalar, mezarlardaki iskeletlerin hepsinin geleneksel Müslüman adetlerine göre yan ve yüzlerinin Mekke’ye dönük olduğunu gösterdi.

İskeletlerden biri öldüğünde 20 yaşında idi, ikincisi 3o’larında, üçüncüsü ise 50 yaşından büyüktü. Kemiklerine yapılan incelemede herhangi bir yaralanma izi bulunamadı.

Marseimulle’de ise başka bir Müslüman mezarlığı daha bulundu. Fakat bu mezarlık 13. yüzyıla tarihleniyordu.

Kaynak: arkeofili.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun