Atina’nın Pire Limanı'nda 2500 yıllık antik deniz üssü bulundu

Atina’nın Pire Limanı'nda 2500 yıllık antik deniz üssü bulundu

Atina’daki sualtı arkeoloji çalışmalarında Pire Limanı’nın (Piraeus), MÖ 493 yılında inşa edilen deniz üssünün kalıntıları bulundu. Deniz üssü antik dünyanın en büyük yapılarındandı ve Perslerle yapılan Salamis Deniz Muharebesi’nde Antik Yunanistan’ın savunmasında önemli bir rol oynamıştı.

BEYAZ TARİH / HABER

Pire Limanı’nın deniz üssü, devasa liman surları ve yüzlerce savaş gemisinin (trireme) sığabileceği bir gemi hangarı ile 2,500 yıl önce etkileyici bir görüntüye sahip olmalıydı. Günümüzde ise bu limanın kalıntıları, Mounichia balıkçılık ve yatçılık limanının suları altında saklı yatıyor. Kopenhag Üniversitesi’nden Bjørn Lovén ve Yunan meslektaşlarının burayı bulması bu yüzden oldukça uzun bir zaman aldı. 

Deniz üssündeki kazıları yöneten arkeolog Bjørn Lovén “Bazı günlerde sualtı görüş uzaklığı 20 cm kadar azdı. Yani çalışma koşullarımız çok kötüydü. Fakat en sonunda kalıntıların yerini bulabildik. Gemiler kullanılmadığında kurumalarını engellemek ve gemi kurtlarından korumak için kullanılan 6 adet ‘gemi kulübesi’nin kazısını yaptık. Bu kulübeler devasaydı: Sütunların altındaki temeller 1,4 m x 1,4 m boyutlarındaydı. Kulübe olarak adlandırdığımız yapılar da 7-8 metre yükseklikte ve 50 metre uzunluğundaydı” dedi.

Lovén açıklamalarına şöyle devam etti: “Çanak çömleklere ve sütun dizisinin temellerinden elde edilen bir tahta parçası üzerinde yapılan karbon-14 tarihlemesine göre gemi kulübeleri yaklaşık MÖ 520-480 yıllarına tarihleniyor. Bu da MÖ 480 yılında ünlü Salamis Deniz Muharebesi’nde işgalci Perslerle savaşmak için gönderilen gemilerin bu kulübelerde durduğu anlamına geliyor.”

“Bu deniz muharebesi Antik Yunan tarihinde çok önemli bir olaydı. Eğer Yunan donanması Salamis’te kaybetseydi olacakları kestirmek çok zor. Fakat eğer Persler galip gelseydi, bunun Avrupa’da daha sonraki kültürel ve sosyal gelişmeler açısından çok büyük sonuçları olurdu.”

Salamis Deniz Muharebesi

Salamis Deniz Muharebesi, Themistocles komutası altındaki Yunan şehir devletleri ittifakı ile Kral Serhas komutası altındaki Pers İmparatorluğu arasında gerçekleşen bir deniz savaşıydı. MÖ 480 yılında gerçekleşen savaşta sayıca az olan Yunanlılar mutlak zafer kazandı.

Muharebe, anakara Yunanistan ve Salamis Adası arasındaki boğazlarda gerçekleşti ve II. Pers işgalinin en önemli noktası oldu. Yunan tarafında savaşan gemilerin 3'te 2'si Atina’dan (Lovén ve ekibinin keşfettiği deniz üssünden) geldi.

Kaynak: Arkeofili

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun