Ara Güler'in Objektifinden Eski İstanbul

Ara Güler'in Objektifinden Eski İstanbul

Fotoğraf kelimesi anılınca akla gelen ilk isim olan Ara Güler'in 1950-1990 yılları arasında çektiği 189 adet İstanbul fotoğrafı, Denizler Kitabevi tarafından tekrar basıldı.

BEYAZ TARİH / KÜLTÜR-SANAT

Ara Güler'in 1950-1990 yılları arasında çektiği 189 adet İstanbul fotoğrafından oluşan ''Eski İstanbul Anıları'' isimli kitap, okuyucuyla tekrar buluştu. Kitap, okuyucularını o yıllara götürerek adeta bir nostalji hizmeti sunuyor.

Ara Güler, eski İstanbul'a olan hasreti bir nebze olsun dindirdiği bu eserde, İstanbul'un yaşadığı bu değişimi önsözde şu şekilde anlatıyor: '' Çağ değişti, yaşam değişti... Değişecekti, değişmeliydi de ve öyle oldu. Elbette ki benim kuşağım ve benden önceki kuşaklar erguvanlarla sizi izlemeyecek , 'miyav' diyerek önünüzden kaçıp gitmeyecek artık renk renk, cins cins park etmiş otomobiller, banka ilanları, park levhaları, trafik işaretleri duvarlara yapıştırılmış ilanlar... ''

Denizler Kitabevi'nin yeniden okuyucuyla buluşturduğu kitap, 240 sayfadan oluşuyor. Kuşe kağıda basılan bu kitabı ara Güler, kendisine ilk fotoğraf makinasını alan babası Dacat Güler'e ithaf etmiş. İstanbul günden güne mimari olarak büyük bir değişim yaşıyor. Bu değişim ister istemez eski İstanbul'a olan hasreti arttırıyor. Eski ahşap binalar, Arnavut kaldırımlar, atlı arabalar günümüzde sadece siyah-beyaz fotoğraflarda karşımıza çıkıyor.

Ad

Ara Güler

Ermeni asıllı fotoğrafçı Ara Güler, 16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğdu. Uzun yıllar gazetecilikle meşgul oldu. Fotoğraf çalışmalarıyla oldukça popüler oldu. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok gazete ve dergide çalıştı. Çektiği fotoğraflarla alanında en iyilerden biri olarak anılan Güler, devletin en üst kademeleri tarafından verilen birçok ödüle layık görüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun