Antalya’da 2.500 yıllık anıt mezar tahrip edildi

Antalya’da 2.500 yıllık anıt mezar tahrip edildi

Antalya’nın Elmalı ilçesi Gölova (Müğren) Mahallesi’nde bulunan 2.500 yıllık anıt mezarın son hali içler acısı.

BEYAZ TARİH / HABER

Antalya’nın Elmalı ilçesi Gölova (Müğren) Mahallesi’nde bulunan daha önce Amerikalı bilim insanları tarafından incelenen 2.500 yıllık anıt mezar büyük tahribata uğradı. Tarihi mezar önce define avcıları tarafından kazılarak ve kırılarak tahrip edildi daha sonra ise sprey boyalarla boyandı.

Likya’nın sembol anıtlarından biri olarak kabul edilen ve içinde klasik çağ resimleri ile Bizans döneminde yapılan boyalı süslemeler yer alan yapının iç ve dış duvarları kazınıp, sprey boyalarla boyandı.

Mahallede bulunan “Tepecik” diye adlandırılan 1200 rakımlı tepenin üstünde tek başına bulunan tarihi mezar, define avcıları tarafından define aramak amacıyla kırılarak kazıldı.

Define avcıları tahrip etti

Likya’nın klasik çağına (MÖ 6. ila 5. yüzyıl) ait olan yapı, Amerikalı Profesör Machteld J. Mellink tarafından da incelenmişti. Yapı daha önce define avcıları tarafından tahrip edilmişti. Tarihi mezara yapılanlar bununla da sınırlı kalmadı. Kimliği belirsiz kişiler, mezarın iç ve dış duvarlarını aşk sözcüklerine kurban etti. Mezar içerisinde ateş yakılarak mezarın duvarına da zarar verildi.

Prof. Dr. Nevzat Çevik, “Elmalı’nın 12 kilometre mesafedeki Gölova (Müğren) mevkisinde bulunan mezar, küçük Milyas Ovası’na bakıyor. İlk kez Mellik tarafından 1970 yılında araştırılmış ancak kapsamlı yayına dönüşmemiş. Semayük’ün 5 kilometre kuzeyinde bir tepede üzerinde monolit bloklarla örülen bir mezar odası hala zamana direniyor. Şimdilerde Tiryaki tarafından araştırılıyor.” dedi.

anıt

“Vandalizm duvarına dönüştü”

Çevik, “Mezarda bulunan iyi işçilik duvarların ve çatının tüm iç yüzeylerinin zamanında tamamen mimari karakterde boyalı ve bezeli olduğu boyama kalıntılarından anlaşılmaktadır. Boyamalar dışında kazıma çizimler de vardır. Bunlardan biri Bizans döneminde kazınan haçtır. Duvarda bulunan küçük pencere Bizans döneminde açılmıştır. Kazıma çizimler içinde, arka duvardaki tekne çizimi dikkat çekmektedir. Yelkensiz benzerleri Kızılbel boyalamalarında vardır. Mezar odasının dış duvarlarına kazınmış Besmele ve Kelime-i Tevhid ve Kur’an-ı Kerim’den diğer ayetler İslam dönemi kullanımından izler vermektedir. Bugün artık duvarlarına rastgele ver her renkten boyamalarla grafitlerle isim ve işaretlerin yazıldığı bir Vandalizm duvarına dönüşmüştür. Geçmişten duvarları dışında nerede ise bir eser kalmamıştır. Bir an önce temizlik ve konservasyon çalışması yapılarak güvence altına alınması gerekir.”

“Koruma talebinde bulunduk”

Gölova Mahallesi Muhtarı Mustafa Gürman ise “Tarihi değere yapılan zulme biz de üzülüyoruz. Çeşitli kurumlara çeşitli fotoğraflar göndererek tarihi yapının önce temizlenip sonra koruma altına alınmasını istedik. Bu durumda olmasına üzülüyoruz.” dedi.

Kaynak: İHA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun