Aliya İzzetbegoviç Müzesi Açıldı

Aliya İzzetbegoviç Müzesi Açıldı

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen halkının bağımsızlığı için mücadele eden 'Bilge Kral' lakaplı Aliya İzzetbegoviç adına doğumunun 90. yıl dönümü dolayısıyla başkent Saraybosna'da yapılan Aliya İzzetbegoviç Müzesi kapılarını ziyaretçilere açtı.

BEYAZ TARİH / HABER

Müze Müdürü Adnan Jişko yaptığı açıklamada, müze olarak her yıl geleneksel olarak "Açık Kapı Günleri" etkinliğini düzenlediklerini, bu şekilde Aliya İzzetbgoviç'in Bosna Hersek için ne kadar önemli olduğunu anlattıklarını söyledi.

Jişko, "Bosna Savaşı'nın üzerinden 20 yıl geçti ve biz bugün bile Aliya İzzetbegoviç'in ne kadar önemli bir şahıs olduğunu görebiliyoruz. Merhum Cumhurbaşkanı'nı 2003 yılında kaybettik. İnaniyorum ki, daha uzun yaşasaydı, bugünkü Bosna daha farklı olurdu" dedi.

Jişko, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, ABD ve Avustralya'dan çok sayıda turistin müzeyi ziyaret ettiğini anımsatarak, "Buraya gelenler Aliya İzzetbegoviç ile ilgili belgesel film izleyebilirler. Ayrıca, 'Bilge Kral'ın özel hayatı, ülkenin savunulmasındaki rolü ve çağdaş Bosna Hersek devletinin temeli olan fikirleri ile ilgili bilgi edinebilirler" diye konuştu.

Ad

Aliya İzzetbegoviç'in doğumunun 90. yıl dönümü kapsamında, müze 7 ve 8 Ağustos'ta saat 10 ile 22 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç, Boşnak devlet adamı ve avukat, düşünür, lider ve yazardır. Bağımsız Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanıdır. 1946 yılında üye olduğu Genç Müslümanlar Örgütü’nün içinde yer aldığı için 3 yıl hapse, 1983 yılında ise düşüncelerinden dolayı 14 yıl hapse mahkum edildi.

Kaynak:AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun