Ahıska Türkleri Vatana Kavuşuyor

Ahıska Türkleri Vatana Kavuşuyor

Ukrayna’nın doğusunda hükümet güçleri ile Rus ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalardan en çok etkilenen gruplardan biri olan Ahıska Türkleri, Dışişleri Bakanlığı ve Göç İdaresi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı koordinasyonunda Türkiye’ye geliyor. 92 kişiden oluşan ilk kafile 25 Aralık 2015 Cuma günü Erzincan’a geldi.

BEYAZ TARİH \ HABER

Rusya'nın 71 yıl önce topraklarından sürgün ettiği Ahıska Türklerinden 92 aile Ukrayna'dan iki özel uçakla Türkiye'ye geliyor. Vatana dönen soydaşları Erzincan Havaalanında Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan karşıladı.

Cumhurbaşkanı Ukranya’da Görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminden bu yana Ahıskalı soydaşları an be an takip ederken, Mart 2015'teki Ukrayna seyahatinde soydaşlarla bir görüşme gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla gerekli adımlar atıldı ve 677 ailenin iskânlı göçmen olarak kabul edilmesi kararı yürürlüğe girdi. 677 Ahıska Türkü ailenin iskânları konusunda yapılacak işlemler Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Sekretaryasında yürütülüyor.

Erzincan ve Bitlis’e Yerleştirilecekler


677 ailenin 605'i Erzincan Üzümlü'ye, 72'si ise Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleştirilecek. Ayrıca muhtelif tarihlerde Türkiye'ye giriş yapan ve Bursa'da geçici olarak ikamet eden 116 kişilik Ahıska Türkü 29 ailenin Erzincan'a yerleşmesi ve ulaştırılması çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.

71 Yıllık Acı Sürgün

Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944'te Gürcistan'ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıskalı Türkü, "sınır güvenliğini tehdit ettikleri" gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı. Yaşadıkları onca acıya rağmen, ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan'a dağılan Ahıska Türkleri 71 yıl boyunca özlerini, dinlerini ve dillerini kaybetmeden yaşamlarını sürdürdü. 

Kaynak: sabah.com.tr

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun