Adıyaman Ulu Camii Eski Hüviyetine Kavuşuyor

Adıyaman Ulu Camii Eski Hüviyetine Kavuşuyor

Eylül ayı itibariyle ibadete kapatılan Adıyaman merkez Ulu Camii’nde restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Adıyaman Ulu Cami’nin restorasyon işi Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlandı. Adıyaman Ulu Cami’nde duvarlar, pencereler, korkuluklar, tavan, taban aslına uygun hale getirilerek yeniden ibadete açılacak.

Yer tesliminden sonra 270 gün içerisinde bitirilerek teslim edilmesi planlanan Ulu Camii’nde bakım ve onarım çalışması tüm hızıyla devam ediyor.

Adıyaman Ulu Camii

Adıyaman’ın şehir merkezinde bulunmaktadır. Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılan camii daha sonraları birçok kez onarım görmüştür. Caminin bu günkü şekliyle 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun