8 bin 500 yıllık tarihin halkaları birleşiyor

8 bin 500 yıllık tarihin halkaları birleşiyor

İzmir'in Eski Smyrna Kazı Alanı, örenyerine dönüştürülecek. 3 kazı alanını gezenler, 8 bin 500 yıllık tarihte kesintisiz yolculuk yapabilecek.

BEYAZ TARİH / HABER

İzmir'in 3 bin yıl önceki ilk kuruluşundan izler taşıyan Eski Smyrna Kazı Alanı, örenyerine dönüştürülecek. Böylece, kentte 8 bin 500 yıl önce ilk yerleşimin görüldüğü Yeşilova Höyüğü ile Helenistik ve Roma dönemlerinde yerleşimin bulunduğu Agora arasında kalan dönem de ziyarete açılmış olacak.

İzmir'in ilk kent yerleşim alanı Eski Smyrna'nın "örenyeri" olarak ziyarete açılması için çalışma başlatıldı.

Eski Smyrna Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıöver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'deki ilk şehir yapılanmasının milattan önce 1100'lerde Yunanistan'dan gelen göçmenler tarafından, daha önce burada yaşayan halkın köyünün ele geçirilmesiyle başlatıldığını belirtti. Şehrin daha sonra yer değiştirmesi nedeniyle ilk yerin Eski Smyrna olarak adlandırıldığını aktaran Tanrıöver, kentin en parlak dönemini milattan önce 8 ve 7. yüzyıllarda yaşadığını, Yunan felsefe ve sanatının filizlendiğini, "Smyrna" adının Avrupa duyulmaya başlandığını ifade etti.

Homeros'un izleri Smyrna'da

Tanrıöver, ünlü şair Homeros'un Smyrnalı olduğunun kabul edildiğine dikkati çekerek, "Homeros Smyrnalıysa yaşadığı şehir bu yer. Eğer onun yaşadığı yeri görmek istiyorsak, o ancak burada mümkün." dedi. 

İzmir'in merkezinde 3 arkeolojik nokta bulunduğunu aktaran Tanrıöver, bir gün içerisinde 3 noktanın bir program dahilinde gezilebilmesinin olanaklı olduğunu söyleyerek, şöyle dedi:

"İzmir'e gelen turistlerin, kentin içinde gezebilmeleri ve kenti tanımalarına imkan sağlamak için 3 noktası olan bir parkur oluşturmaya çalışıyoruz. Bu 3 noktada Ege dünyasının yaklaşık 10 bin yılını görme olanağı var. 8 bin 500 yıl önce, İzmir ovasındaki ilk yaşam Yeşilovada, İzmir'in ilk kurulduğu yeri, Yunan dünyasının en parlak dönemi olan 8 ve 7. yüzyılının kalıntılarını burada, kentin daha sonra taşındığı Helenistik ve Roma dönemi agorasını Kadifekale'de görebiliriz. Bu topraklarda yaşamış insanların tüm günlük hayatını bir gün içerisinde izleme olanağı var, bu da dünyada herhalde hiçbir kente nasip olmamış bir şey. Burası olmazsa yolculuk çok eksik kalır."

Tarih zincirinin halkaları birleşecek

Eski Smyrna, İzmir'in tarihinde Yeşilova ve Agora kazı alanları arasındaki tarih zincirinin bir halkası niteliğinde bulunuyor. İzmir'de 8 bin 500 yıl önceki ilk yerleşim Yeşilova Höyüğü'nde, İzmir'in bir şehir olarak ilk kuruluşu Eski Smyrna'da, Helenistik ve Roma dönemi yerleşimi de Agora'da görülebiliyor. İzmir merkezindeki bu 3 kazı alanını gezen bir turist, kentin 8 bin 500 yıllık tarihinde bir yolculuk yapabilecek.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun