5 Bin Yıllık 'Gizli Geçit' Restore Ediliyor

5 Bin Yıllık 'Gizli Geçit' Restore Ediliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turhal Belediyesi ortaklığında 5 bin yıllık kalenin aslına uygun restore edilmesi için 'gizli geçit' olarak tahmin edilen mağarada temizlik çalışması yapılıyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

Tokat'ın Turhal ilçesinde yaklaşık 5 bin yıllık kalenin aslına uygun restore edilmesi amacıyla proje hazırlanırken, eskiden "gizli geçit" olarak kullanıldığı tahmin edilen mağarada temizlik çalışması yapılıyor.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi kalenin onarımı için çok güzel bir proje hazırlandığını belirterek, restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turhal Belediyesi ortaklığında gerçekleştirileceğini söyledi.

Bakanlıktan gelen görevlilerin kalede gerekli çalışmayı yaptığını belirten Bekler, şu anda sadece 2 burcun olduğunu ancak 1890'lı yıllarda kalenin tamamının herkes tarafından görülecek şekilde var olduğuna dair ellerinde kayıtların bulunduğuna işaret etti.

Kalenin çevresindeki evlerin surların taşlarının kullanılarak yapıldığına dair rivayetler olduğunu anlatan Bekler, "Kaleyi neden önemsiyorum, her şehrin ortasında uzaklardan fark edilen ve şehre tarihi bir görüntü katan bir kalesi vardır. Bundan dolayı da biz kalemizin üzerindeki o yıkılan surların ve burçların yeniden tamir edilmesini, eski haline döndürülmesini ve turistlerimizin de orayı ziyaret edebilecek şekilde güzel bir donanıma sahip olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kalenin restorasyonunun ilçe için önemini vurgulayan Bekler, onarım çalışmalarında Horasan harcı kullanılacağını belirterek, proje kapsamında kale surlarının da eski haline uygun yeniden yapılacağını söyledi. 

Burçların yeniden dikilerek bölgede dinlenme tesisi de kuracaklarını aktaran Bekler, ayrıca Yeşilırmak kenarından kaleye kadar taş yolların da restore edileceğini anlattı.

Çevre düzenlemesi sonrasında kalenin ışıklandırılacağını kaydeden Bekler, "Kalemizin projesi, Kültür Bakanlığından geçer ki geçeceğini umuyoruz, 2016 yılı programına alındı" dedi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun