5 Asırlık Çardaklı Hamamı Vefa Bekliyor

5 Asırlık Çardaklı Hamamı Vefa Bekliyor

İstanbul'un önemli mirasları arasında bulunan ve yıllardır kapısına kilit vurulmuş bir halde bekleyen Çardaklı Hamamı bakımsızlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

BEYAZ TARİH / HABER

Fatih ilçesinin Kadırga semtinde bulunan tarihi yapı, kaderine terk edilmiş bir halde eski günlerine kavuşacağı günü bekliyor. Çatısında küçük bir otlak oluşan, duvarlarında ise yıkılacağını andıran çatlakların oluştuğu 512 yıllık yapı adeta bir harabe görüntüsü veriyor. Hamam mevcut haliyle sokak hayvanlarının uğrak bir yerine haline gelirken, bahçe duvarlarının da bir kısmı yıkık vaziyette. Kayıp hissedarlara ilgisizliğin de eklenmesiyle tarihi hamama 30 senedir el sürülemiyor.

Çardaklı Hamamı

Kapı Ağası Hüseyin Bey tarafından 1503 yılında inşa ettirilen Çardaklı Hamamı, 1575 yılında Mimar Ömer Bin Veli ve 1600 yılında Mehmed Bin Üveys tarafından tamir ettirildi. Maalesef tarihi hamam 1918'de bir şahsın işletmesine devredilince tek parti döneminde depo ve atölye olarak kullanıldı.

 

Ad

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun