400 Yıllık Camii Yanlış Restorasyonun Kurbanı Oldu

400 Yıllık Camii Yanlış Restorasyonun Kurbanı Oldu

2005’te restore edilen Ankara Hamamarkası’ndaki 400 yıllık tarihi Zeynel Abidin Camisi'nin bir bölümü çöktü.

BEYAZ TARİH / HABER

2005 yılında yapılan yanlış restorasyon sonucu camiye su gideri yapılmadığı için yağmur suları caminin temeline doldu. Zaman içinde oluşan çatlaklar da dikkate alınmayınca tarihi caminin duvarı daha fazla dayanamayarak yıkıldı.

Altındağ Sakarya Mahallesi Cevizaltı Sokak’ta bulunan, 17. yüzyılda yapıldığı bilinen Zeynel Abidin Camii ve türbesi,  2005 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü arasında yapılan ortak çalışmayla caminin aslına uygun restore edilmesi hususunda çalışmalar yapıldı.  Zeynel Abidin Camii’nin restorasyon işi, özel bir şirkete verildi. Mihrap dışında bütün bölümleri restore edilen caminin iç ve dış duvarları, çamur sıva ile sıvandı.

Restorasyonun üzerinden yedi yıl bile geçmeden camide çatlaklar oluştu. Yağmur ve kar sularına daha fazla dayanamayan ahşap ve kerpiç duvarlar büyük zarar gördü. Geçtiğimiz haftalarda ise caninin kuzey duvarı tamamen yıkıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun