3 bin yıllık zeytin ağacı meyve vermeye devam ediyor

3 bin yıllık zeytin ağacı meyve vermeye devam ediyor

Girit Adası'nda yer alan Vouves köyünde, 3.000 yıllık olduğu tahmin edilen bir zeytin ağacı, günümüzde hala zeytin veriyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Arkeolog Ticia Verveer, geçtiğimiz haftalarda Twitter’da bu ağacın fotoğrafını yayınladı ve şunları kaydetti: “MS 64 yılında Roma yandığında ve MS 79 yılında Pompeii yanardağ küllerinin altına gömüldüğünde bu ağaç buradaydı.” Bütün bunlar, bu ağaç daha henüz gençken gerçekleşmişti.

Vouves zeytin ağacı 3.000 yıldan daha eski, 12.5 metrelik bir gövde çevresine sahip, 4.6 metre çapında ve bir yabani zeytin ağacında 3 metre yükseklikte aşılanmış yerel tsounati çeşidine ait. Aşılama nedeniyle gövdesi, doğal yollarla bir heykele benzediği kadar güzel şekillenmiş.

1990 yılında, Hanya vilayetinin oybirliğiyle aldığı karara göre, Vouves Zeytin Ağacı büyük bir Doğal Anıt olarak ilan edildi.

Yaprak dökmeyen zeytin ağacının meyvelerinden zeytinyağı  üretiliyor ve bu bölgeyi Girit’teki zeytin yetiştiriciliğinin beşiği haline getiriyor.

Ağacın gövdesinin içi, özsüz olduğu için boş, böylece zeytin dışa doğru yenileniyor ve öz odunu yavaş yavaş çürüyor.

Zeytin ağacı odunlarını sürekli olarak yenilediğinden aslında ölümsüzlüğün sembolü olarak sayılır.

Günümüzde bu ağacı her yıl yaklaşık 20.000 insan ziyaret ediyor. Eğer Girit’e doğru bir gezintiye çıkamıyorsanız, Vouves Zeytin Ağacı Müzesi’nin sanal turuna katılabilir (Flash gerektirir) ve ağacın bu üç boyutlu modelini görebilirsiniz.

Akdeniz boyunca, 2.000 ila 3.000 yıllık olduğuna inanılan altı zeytin ağacı daha bulunuyor.

2016 yılında Zonguldak’ta 4.112 yaşında bir Porsuk ağacı bulunmuş ve Türkiye’nin en yaşlı ağacı olarak kayıtlara geçmişti. Yapılan araştırmalar, ağacın ilk olarak Bronz Çağı’nda filizlendiğini ortaya koymuştu.

Kaynak: Arkofili.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun