3 Asırlık Çeşme Yeniden Faaliyete Girdi

3 Asırlık Çeşme Yeniden Faaliyete Girdi

İstanbul'un Maltepe ilçesinde 287 yıl önce yaptırılan tarihi Feyzullah Efendi Çeşmesi, restore edilerek hizmete açıldı.

BEYAZ TARİH / HABER

İstanbul'un Maltepe ilçesi, Yalı Mahallesi İskele Yolu Meydanı yanında 1728'de Feyzullah Efendi tarafından yaptırılan tarihi çeşme restore edilerek açıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında kaybolan su yataklarının açığa çıkarıldı ve bu kapsamda dış cephe ve iç kısım temizliği gibi çalışmalar yapıldı. 90 gün süren çalışmalarda çeşmenin çatısını örten kısım söküldü vebütünüyle uyumlu bir şekilde yeniden yapıldı.

Etrafı travertenlerle kaplanan çeşme için Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, açıklamalarda bulundu. Kılıç, tarihi dokuya sahip çıktıklarını ve bu eserleri gelecek kuşaklara taşımak için ihya ettiklerini belirtti. Bu kapsamda Maltepe'nin tarihinde önemli bir yer tutan Feyzullah Efendi'nin yaptırdığı çeşmeyi de aslına uygun olarak restore ettiklerini söyledi.

Feyzullah Efendi

Şeyhülislam Ebu'l Hayr Efendi'nin oğlu olan 1749?da Rumeli Kazaskerliğine getirilen Feyzullah Efendi de (1755 ve 1757) iki defa "Şeyhülislamlığa" atandı ve 1758 yılında 3. Mustafa tarafından azledilerek Sütlüce'deki evinde oturmasına izin verildi, ölünce de Sütlüce Deresi'nde yaptırmış olduğu zaviyeye gömüldü. Eski Maltepe'nin Feyzullah Efendi'nin Çiftliği olduğu söylenir. Kayışdağı memba suyunu Maltepe'ye toprak künklerle Feyzullah Efendi getirmiş bununla da yetinmeyip bu günkü Feyzullah Camii'nin yanındaki asmalı kahvenin önünde bulunan çeşmeyi de kendisi yaptırmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun