2016 Dünya Miras Listesi Toplantısı Türkiye'de Yapılacak

2016 Dünya Miras Listesi Toplantısı Türkiye'de Yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne aday dosyaların görüşülüp karar bağlanacağı 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’na Türkiye’nin ev sahipliği yapacağını sosyal medya aracılığı ile duyurdu.

BEYAZ TARİH / HABER

Geçtiğimiz günlerde ‘Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ ve ‘Efes’in Dünya Miras Listesi'ne girmesinin ardından önemli gelişmeler yaşandı. Her yıl düzenlenen toplantılar kapsamında, 2016 UNESCO Dünya Miras Listesi toplantısının İstanbul'da yapılması kararı alındı. Alınan karar üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik:

“ ‘Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ ile ‘Efes’in ardından az önce Almanya'dan bir güzel haber daha aldık. Gelecek yıl Dünya Mirasları'na Türkiye’de karar verilecek. 2016’da 40. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda ev sahibi Türkiye. Medeniyetlerin başkenti İstanbul’da toplanacak Komite, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne aday dosyaları görüşüp karara bağlayacak. Türkiye’nin '2016 yılı ev sahibi' olduğu, Bonn’da düzenlenen 39. Dünya Miras Komitesi toplantılarında resmi olarak duyuruldu. Dünya Miras Komitesi'nin işleyişi gereği toplantıların başkanlığını da biz yürüteceğiz. Dünya Mirası Listesi'nin seneye İstanbul'da belirlenecek olması ülkemiz adına önemli bir gelişme. İstanbul’umuza ve ülkemize hayırlı olsun.”  açıklamasını yaptı. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun