2. Abdülhamit’in Yadigarı Yıldız Hamidiye Camisi’nde Rötarlı Restorasyon

2. Abdülhamit’in Yadigarı Yıldız Hamidiye Camisi’nde Rötarlı Restorasyon

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2888 sayılı ve 19.02.2008 tarihli koruma kararına göre 21 Haziran 2013’te başlayıp Aralık 2014’te bitmesi beklenen Beşiktaş’taki Yıldız Hamidiye Camisi’nin restorasyon çalışmaları hala devam ediyor. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem tarafından yapılan açıklamaya göre ise restorasyon çalışmalarının 2 yıl daha uzayabileceği bildiriliyor ancak şantiye alanına dönen caminin avlusunda hala eski tabela tutuluyor.

BEYAZ TARİH / ÖZEL HABER

ccc

İstanbul Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğü kontrolünde yaklaşık 5 buçuk milyon liralık iş bedeli ile cami içi ve dışında başlatılan restorasyonda beklenen süresinin üzerinde ibadete kapalı tutulmaya devam ediliyor. Cami, merkezi konumu ve tarihi eser mahiyetinde olmasının yanında tek kubbeli ve tek minareli olarak farklı bir mimaride kurgulanmış ve aynı zamanda dünyanın gündemine bir anda Osmanlı Padişahı 2.Abdülhamit’in 1905 yılında suikaste uğrayarak geldiği yer olarak da biliniyor. Ayrıca 2.Abdülhamit’in sanatını konuşturduğu el işi oyma eserlerinin de bulunduğu Caminin daha önce gerçekleşen suikastten sonra ilk onarımı hayata geçirilmişti. Osmanlı Devleti tarihinde mimaride büyük eser veren Ermeniler içerisinde Mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan, iç dekorunda 2.Abdülhamit’in el yapımı ahşap eserlerinin de bulunduğu cami restorasyon sırasında birçok yabancı turist ve araştırmacının da odak noktası olmaya devam ediyor. Eşrafın ibadetlerini devam ettirebilmeleri için ise cami avlusunda kurulan küçük bir konteynır mescit olarak kullanılıyor.

Özgün bir tarihi eser olmanın yanında manevi anlamda büyük bir ehemmiyet taşıyan ve hem yaptıranın 2.Abdülhamit olması hem de padişahın ismini bizzat vermiş olmasından dolayı ilgiyle takip edilen Yıldız Hamidiye Camisi’nin restorasyonunun şu aşamada ne zaman biteceği ya da ne zaman ibadete açılacağı net değil. Meskun cemaat ise uzayan çalışmalardan ve taşeron firmanın ilgisizliğinden şikayetçi.

 

 

Yıldız Hamidiye Camisi'nde Restorasyon Devam Ediyor

Adccc

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun