2. Abdülhamid'in Halıları Sultanhanı'nda Restore Edildi

2. Abdülhamid'in Halıları Sultanhanı'nda Restore Edildi

Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid Han’ın çalışma odasının halılarının da aralarında bulunduğu Beylerbeyi Sarayı’ndaki 26 tarihi halı, Aksaray'ın Sultanhanı beldesinde onarıldı.

BEYAZ TARİH \ HABER

Küçüklü büyüklü 30’a yakın halı restorasyon atölyesinin yer aldığı beldeye dünyanın dört bir yanındaki saray, müze ve koleksiyonerlerden restorasyon için halı getiriliyor. Atölyelerdeki ustalar el emeği, göz nuruyla tarihe tanıklık eden halılara yeniden hayat veriyor. 

Sultanhanı’nda sürdürülen önemli projeler arasında Milli Saraylar'a bağlı Dolmabahçe, Yıldız Şale ve Beylerbeyi saraylarının halılarının restorasyonu bulunuyor. Beldede, İstanbul'daki tarihi sarayların nadide halıları aslına uygun şekilde restore ediliyor.

Beylerbeyi Sarayı'nın 26 Halısı Restore Edildi

Sultanhanı Belediye Başkanı ve Sultansaray Halı Atölyesi sahibi Fahri Solak, yaptığı açıklamada, Milli Saraylardan gönderilen halıların restorasyon çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

En son projelerinin İstanbul’daki Beylerbeyi Sarayı’nın halılarının restorasyonu olduğunu belirten Solak, şunları ifade etti:

"6 ay önce Beylerbeyi Sarayı’ndan 26 halı, restorasyon için atölyemize getirildi. Tarihi halıların restorasyonu ustalarımız tarafından başarıyla tamamlandı. Restore ettiğimiz halılar içerisinde çok önemli halılar bulunuyor. Sultan Abdülhamid Han’ın çalışma odasının halısı var. Sultan Abdülaziz, Fransız Kraliçesi Eugenie'i Beylerbeyi Sarayı’nda misafir ediyor. Onun kaldığı yatak odasının halısı da bu halılar içinde yer alıyor."

Abdülhamid Han'ın çalışma odasındaki halı

Sultan 2. Abdülhamid'in, tahttayken Yıldız Sarayı'nı kullandığını ifade eden Solak, şu değerlendirmede bulundu:

"Padişahlığının ardından da Beylerbeyi Sarayı'na geçiyor. Buraya geçtiğinde Yıldız Sarayı'nda kullandığı pek çok eşyayı götürüyor. Bunlara halılar da dahil. Çalışma odasındaki bütün eşyalar Yıldız Sarayı’ndan geldi. Beylerbeyi Sarayı yazlık bir saraydı. Yerlerde hasırlar seriliydi. Abdülhamid Han, sarayı kışın da kullandığı için hasırlar üzerine halılar döşenmiştir. Bu halılar o dönemde Yıldız Sarayı’ndaki en güzel halılardır."

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun