2. Abdülhamid'i anlatan oyun Denizli'de sahnelendi

2. Abdülhamid'i anlatan oyun Denizli'de sahnelendi

Sultan 2. Abdülhamid'in şehzadelik günlerinden başlayıp son günlerine kadar olan dönemi anlatan tiyatro oyunu, Denizli'de izleyicilerle buluştu.

BEYAZ TARİH / HABER

Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez'in yazıp yönettiği 2. Abdülhamid'i konu alan "Usta"isimli tiyatro oyunu, Denizli'de sahnelendi. Ziraat Bankasının destekleriyle hazırlanan ve baba-kız ilişkisi üzerinden anlatılan oyun, Denizlili tiyatroseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

Yenilmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce çeşitli tiyatro oyunlarıyla 81 ili gezdiğini, şimdi de Abdülhamid'i anlatan bir oyunla Türkiye'yi dolaştıklarını söyledi.

Desteklerinden dolayı Ziraat Bankasına teşekkür eden Yenilmez, şöyle konuştu:

"2. Abdülhamid Han'ı 81 vilayet 100 noktada turneyle anıyoruz. Tabi bir tiyatro oyuncusu olarak müteşekkir olduk. İnanılmaz bir ilgi var. Tek üzüldüğümüz şey salonların dar gelmesi. Salonlar tıklım tıklım dolu. İnsanlarımızın bir kısmı salon dışında kalıyor. Sultan Abdülhamid Han Türkiye Cumhuriyeti devletinin özellikle yaşadığımız bugünlerin idrak edilmesi için iyi bilinmeli. Oyunda bugünlerde çok sıkıntısını çektiğimiz vefa duygusu üzerine bilinmeyen ve şu anda dizide anlatılan veya tarih kitaplarında okuduğumuzun dışında bilinmeyen bir Abdülhamid'i anlatıyoruz."

Teknik ve dekor tasarımını Uğur Gürel'in üstlendiği ve yaklaşık 2 saat süren tek perdelik oyunda Yenilmez'in yanı sıra Tilbe Germencik ve Zülfü Demirtaş rol aldı.

Abdülhamid'in vefatının 100. yılı dolayısıyla sahnelenen oyunu, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, belediye başkanları, Ziraat Bankası yetkilileri ve vatandaşlar izledi.

Kaynak: AA

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun