1968 Yılı Milli Piyango'nun Talihli Siyasetçisi: İsmet İnönü

1968 Yılı Milli Piyango'nun Talihli Siyasetçisi: İsmet İnönü

Cumhuriyet yıllarının "İkinci Adamı" olarak nitelendirilen İsmet İnönü'ün günlüğünün arasında 1968 yılının Milli Piyango kazananı olduğu ortaya çıktı.

BEYAZ TARİH \ HABER

İsmet İnönü hakkında birçok özel bilgiye ulaşabildiğimiz Ahmet Dermirel tarafından yayına hazırlanan ‘‘İsmet İnönü - Defterler Alıntılar’’ başlıklı kitapta 1968 yılının Milli Piyango ikramiyesinin İsmet İnönü'ye çıktığını görüyoruz. 

Büyük ikramiyenin hikáyesini Metin Toker şöyle anlatır: ‘‘Bu sırada İsmet Paşa'nın başına hiç. beklenilmeyen bir şey geldi: Milli Piyango'dan 50 bin lira kazandı. 1968'de 50 bin lira! Bu, müthiş bir rakamdı. İnönü’nün Milli Piyango oynaması onun ‘masum düşkünlükleri’nden biriydi. Fakat, hiç büyük bir ikramiye ona çarpmamıştı. Şimdi ise, 1968 parasıyla 50 bin lira! Duyulsa, herkes başına üşüşecekti. Bilir misiniz ki, İsmet Paşa, hep ‘para sıkıntısı’ çekmiştir. Sağlığında hep Atatürk ona yardım etmiştir. Bundan dolayı o 50 bin lira bazı ihtiyaçların karşılanması için gökten inmiş nimetti. Ama onu İsmet Paşa gidip alamazdı ki... Ne yapılsın? Nihayet bizim Özden bulundu. Soyadı da 'İnönü' değildi. İkramiyeyi gidip o tahsil etti, babasının banka hesabına yatırdı.’’ 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun