100. Yılında Bağdat ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu yarın başlıyor

100. Yılında Bağdat ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu yarın başlıyor

Türk Tarih Kurumu öncülüğünde Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin katkılarıyla 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde “100. Yılında Uluslararası Bağdat (Medînetü’s-Selâm) ve Kûtü’l-Amâre Sempozyumu” düzenleniyor.

BEYAZ TARİH \ HABER

100. Yılında Bağdat ve Kûtü’l-Amâre Sempozumu 10 oturumdan oluşacak ve Bağdat’ın iktisadi, sosyal, kültürel tarihi ile Kûtü’l-Amâre Zaferi’nin I. Dünya Savaşı açısından taşıdığı önemi ve zaferin yansımalarını ele alan özgün bilimsel çalışmalar içermesi bekleniyor.

Sempozyumun 20 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilecek olan açılış töreninin ardından Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. Güray Kırpık, Prof. Dr. Mahir Aydın, Prof. Dr. Mustafa Budak’ın konuşmacı olduğu açılış oturumuna geçilecek. Aynı gün, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı “Bağdat ve Kûtü’l Amâre Sergisi”nin açılışı da yapılacak. 21 Aralık Perşembe günü yapılacak oturumlarla devam edecek sempozyum günün akşamında yapılacak son oturum ile bitecek. Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan sempozyum, akademisyenlerin, öğrencilerin ve ilgililerin katılımına açık olarak düzenleniyor. 

 

Sempozyum Hakkında:

"Osmanlı Ordusunun I. Dünya Savaşı’nda mücadele ettiği cephelerden biri olan Irak Cephesi’nde, İngiltere ile Osmanlı Devleti arasında Selman-ı Pak ve Kutü’l-Amâre olmak üzere pek çok muharebe vuku bulmuştur.

Osmanlı Ordusu tarafından öncelikle Selman-ı Pak zafer elde etmiş, müteakiben de Kasım 1915’te Kutü’l-Amâre’de kuşatılmış olan İngiliz Tümeni, 29 Nisan 1916’da komuta kademesi ile birlikte esir alınmıştır. İngilizler tarafından mutlak zafer kazanacakları düşüncesiyle açılmış olan bu cephedeki mağlubiyetleri İngiltere’nin büyük itibar kaybetmesine sebep olmuştur. Kutü’l-Amâre veya kısa adıyla Kut Zaferi hem yerli hem de yabancı basında geniş bir şekilde yer almıştı. Ancak kazanılan bu tarihi zafere rağmen Osmanlı Genelkurmayının bunu yeterince değerlendirememesi ve bölgedeki askeri birliklerinin büyük ekseriyetini Galiçya ve İran’a sevk etmesi sonucunda İngilizler bölgeye takviye birlikler göndererek Mart 1917’de Bağdat’ı işgal etmişlerdir.

Tarih, kültür ve gönül coğrafyamız olan bu bölge, I. Dünya savaşı sürecinde olduğu gibi 100 yıl sonra da büyük çatışmalara sahne olmakta ve siyasi coğrafya yeniden şekillendirilmeye çalışılmaktadır. Gerçekleştirilecek bu sempozyumda günümüzde çok fazla bilinmeyen Kutü’l-Amâre Zaferi’ni 100. yılında anmak, Birinci Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi özelinde üretilen yeni bilgileri tüm detaylarıyla bilim dünyasıyla buluşturmak amaçlanmaktadır."

Kaynak: Türk Tarih Kurumu

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun