Sezai Karakoç'un ilk şairlik denemesi: Sabır

Sezai Karakoç'un ilk şairlik denemesi: Sabır

Sezai Karakoç'un ilk şiir denemesi olan 'Sabır', 1950 senesinde Büyük Doğu (sf. 19, 17 Şubat) dergisinde Mehmed Levendoğlu imzasıyla yayımlanmıştır.

BEYAZ TARİH / EDİTÖR'DEN

16 - 17 yaşında çilekeş bir Anadolu delikanlısının ilk şiir denemesi olan bu şiire Sezai Karakoç'un kitaplarında rastlamıyoruz. Mezkur dergide rastladığımız bu şiir, şairin ilk denemesinin heyecanı ve ürkekliğini taşıdığından müstearla yazılmış olabileceği yorumlarına sebeb olmuştur. O yıllar inandığı davayı tanımaya başlayan Sezai Karakoç'un bu şiirinde, o zamanlar davasının bir büyüğü olarak gördüğü Necip Fazıl'ın şiirlerindeki etki hissedilir.

Şiirde tıpkı Necip Fazıl'ın şiirlerindeki gibi emir ifadeleriyle dava adamı olarak görülen gençlere telkinlerde bulunulur. Bu şiir dergiye yollanan 300 şiir arasından seçilir. Şiirin tamamı şudur:

Yeter
Bunca sabır
Kır
Hududu
Mehmedim!


Kader
Dokudu
Kilim;
Ser
Odaya!


İlim:
Merdiven daya
Çık aya!


İman:
Al eline bastonu;
Sonu
Sonsuz(a)
Yürü
Sürü sürü
(Yalan)ı yara yara
Var (Var)a

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun