Sahra Çölü’nde yüzlerce gizemli taş yapı keşfedildi

Sahra Çölü’nde yüzlerce gizemli taş yapı keşfedildi

Arkeologlar tarafından çok az araştırılmış bir bölge olan Sahra Çölü’nün batısında, binlerce yıl öncesine dayanan yüzlerce taş yapı keşfedildi.

BEYAZ TARİH / HABER

Taş yapılar çok çeşitli şekillerde tasarlanmış. Bazıları hilal şeklinde, bazıları daire şeklinde, bazıları düz çizgi şeklinde, bazıları platform gibi görünen dikdörtgen şeklinde; bazı yapılar ise kayalardan oluşan bir yığın şeklinde. Ve bazı yapılar bu tasarımların bir birleşiminden oluşuyor. Örneğin, bir yapı, yaklaşık 630 metre uzunluğunda bir kompleks oluşturan, düz çizgiler, taş daireler, bir platform ve kaya yığınlarının bir karışımına sahip.

Arkeologlar birçok yapının amacından emin olmasalar da, bazı yapıların mezarların yerini işaret ettiğini söylüyor. Bu yapılar üzerinde çok az kazı yapıldı ve arkeologlar bir radyokarbon yöntemi kullanılarak tarihlendirilebilecek az sayıda eser bulabildiler. Kazı yapılan az sayıda alan arasında, yaklaşık 1.500 yıl öncesine dayanan insan mezarları içeren iki “tümülüs” bulunuyor.

Araştırmalar, Batı Sahra’nın bir zamanlar bugün olduğundan daha fazla hayvansal yaşam barındırabilen, daha ıslak bir yer olduğunu gösteriyor. Arkeologlar, sığır, zürafa, Afrika antilopu ve Berberi koyunlarının betimleyen kaya sanatını belgelerken, çevre araştırmacıları ise binlerce yıl önce kurumuş olan göller ve diğer su kaynakları için kanıtlar buldu.

sahra çölü

Güvenlik problemleri

Clarke ve Brooks şu anda bölgedeki güvenlik sorunlarının, saha çalışmasının durduğu anlamına geldiğini söyledi. Terörist grup El-Kaide, Batı Sahra yakınlarındaki çöl bölgelerinde faaliyet gösteriyor ve 2013’te Batı Sahra sınırının hemen karşısındaki Cezayir’deki Tindouf’da bir mülteci kampında iki İspanyol yardım işçisini kaçırdılar.

Sahra halkı ve Sahra Arap Demokrat Cumhuriyeti terörist gruba şiddetle karşı çıkarken, yetkililerin taş yapıların bulunduğu geniş çöl alanlarını etkin bir şekilde devriye gezmesi oldukça zor. Bu, arkeologların şu anda orada güvenle çalışamayacağı anlamına geliyor. Bölgedeki terörist ve aşırılık yanlısı grupların ortaya çıkardığı güvenlik riskleri, arkeologların şu anda Kuzey Afrika’nın çoğunda çalışamayacağı anlamına geldiğinden, bu sorun Batı Sahra’ya özgü değil.

Kayna: arkeofili.com

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun