Fatih Camii avlusunda asırlara meydan okuyan dev çınarlar restorasyona mağlup oldu

Fatih Camii avlusunda asırlara meydan okuyan dev çınarlar restorasyona mağlup oldu

Fatih Camii ve Külliyesi'nde uzun süredir devam edilen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından yayınlanan uydu görüntüleri, avluda bulunan asırlık ağaçların ne denli tahrip edildiğini gözler önüne seriyor.

BEYAZ TARİH / HABER

Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen ilk selatin cami ve külliye olma özelliği taşıyan Fatih Camii’nde gerçekleştirilen uzun süreli restorasyonun ardından sosyal medyada yayınlanan camiye ait uydu görüntüsü, cami avlusundaki ağaçların ne denli tahrip edildiğini gözler önüne seriyor.

Mimarlığını Atik Sinan'ın yaptığı asırlık caminin avlusunda yer alan ve yüzyıllardır Fatih Camii ile birlikte tarihe şahitlik eden ağaçların  tahrip edilmesi sosyal medyada geniş yankı buldu. Ağaçların kesilmesine tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, kesime karşı tutum sergileyerek yüzlerce yorumda bulundu.

fatih cami eski
Restorasyondan önce

                                                                                   

  sonra
Restorasyondan sonra

Fatih Camii hakkında detaylı bilgi için: Fatih Camii

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun