Dr. Evren Mercan: “Denizkurdu 2019 tatbikatıyla daha üst perdeden mesaj verilmeye başlandı”

Dr. Evren Mercan: “Denizkurdu 2019 tatbikatıyla daha üst perdeden mesaj verilmeye başlandı”

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en büyük planlı tatbikatı olan Denizkurdu-2019, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterin katılımıyla 3 denizde eş zamanlı olarak başladı. Mart ayında gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatı olan Mavi Vatan 2019 tatbikatından kısa bir süre sonra, çok daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen Denizkurdu-2019 tatbikatı ile verilmeye çalışılan mesaj ise merak konusu. Türk denizcilik tarihi adına oldukça önemli olan bu devasa tatbikatların sıklıkla düzenlenme nedenini ve Denizkurdu-2019 tatbikatı ile verilmek istenen mesajı Deniz Harp Tarihi ve Stratejileri alanında çalışmalarda bulunan Dr. Evren Mercan'a sorduk.

BEYAZ TARİH / HABER

Hazırlık eğitimlerini Mavi Vatan-2019 tatbikatı ile tamamlayan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın, çok daha geniş katılımlı, daha gelişmiş kriz, gerginlik ve harp dönemi senaryolarına istinaden, stratejik ve operatif seviyedeki icra edeceği Denizkurdu Tatbikatı bu sabah başladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesini artırmak amacıyla gerçekleştirilen, 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopterle gerçekleştirilen tatbikatın Doğu Akdeniz'i kapsayan bölümü, gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopterlerinin yüksek katılım yüzdesiyle yapılıyor.

Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş şekilde arka arkaya gerçekleşen bu devasa tatbikatların amacı ve verilmek istenen mesaj ise merak konusu. Biz de bu konuyu aydınlatmak adına sorularımızı Deniz Harp Tarihi ve Stratejileri alanında çalışmalarda bulunan Dr. Evren Mercan’a yönelttik. Mercan’ın Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz tatbikatlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu.

“Mavi Vatan-2019 tatbikatının ardından Denizkurdu-2019 tatbikatının gerçekleştirilmesindeki en önemli neden Doğu Akdeniz’de Türkiye'ye karşı birleşmiş bir cephenin varlığıdır. Bunun da dönüm noktalarından biri Fatih sondaj gemisinin bölgedeki varlığı ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın batısında sondaj çalışması yapacağıyla ilgili kararlı tavrıdır. Bir süredir devam eden bölgedeki gelirim sondaj meselesiyle en üst seviyeye çıktı. Sondaj çalışmalarıyla birlikte bu bölgede sismik gemilerimizin bulunması ve Türkiye tarafından bu tavrın kararlı biçimde sürdürülmesi, bölgede kendini muhatap sayan diğer devletler tarafından tepkiyle karşılandı. Bu süreçte bölgede bulunan Fatih sondaj gemisindeki Türk personellerinin tutuklanması üzerine tehditler savrulmaya başlandı. Tüm bu denklemler ışığında Mavi Vatan-2019 tatbikatıyla başlayan uluslararası güçlere mesaj verme durumu Denizkurdu-2019 tatbikatıyla daha da genişletilerek daha üst perdeden verilmeye başlandı.

Denizkurdu-2019 tatbikatı Mavi Vatan’da olduğu gibi üç denizde gerçekleştiriliyor. Tatbikatın üç denizde gerçekleşmesinin yine dünya siyasetinde kendinde söz söyleme hakkı gören tüm taraflara mesaj verme amacı var. Doğu Akdeniz’de sadece aynı coğrafyanın dinamiklerini paylaşan İsrail, Mısır ve Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne ve aynı zamanda ABD ve Rusya’ya da mesaj verilmek isteniyor. Çünkü ABD ve Rusya sürekli olarak Doğu Akdeniz’deki askeri varlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar. Türkiye, ABD ve Rusya’nın bölgede girdiği yeni soğun savaş sürecinde arada kalmamak ve ne olursa olsun üç denizdeki varlığını dünya kamuoyuna yansıtmak adına tatbikat faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu süreci en kaba haliyle bu şekilde yorumlayabiliriz. “

Türk denizcilik tarihinde deniz tatbikatlarının geçmişini, önemini ve Mavi Vatan-2019 tatbikatının tüm detaylarını ele alan Dr. Evren Mercan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

https://www.beyaztarih.com/roportaj/dr--evren-mercan-turkiye-kendi-kiyilarini-korumaktan-ote-bolgesel-bir-deniz-gucune-donusuyor

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun