Köroğlu’ndan Bize Yadigar “Atı Alan Üsküdar’ı Geçti”

Köroğlu’ndan Bize Yadigar “Atı Alan Üsküdar’ı  Geçti”

Günlük yaşantımızda sürekli olarak kullandığımız deyimlerin ve atasözlerinin birer ortaya çıkış hikayeleri vardır. Bu atasözlerinden biri olan ve “eli çabuk olanın, kurnaz olanın bir işi başka kişilerden önce yaptığı ve iş işten geçti” anlamına gelen ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ atasözü Köroğlu’nun yaşadığı bir hadiseden doğuyor.

BEYAZ TARİH / DEYİMLER

Bolu Bey’ine başkaldırması ile bilinen, ünlü eşkıya Köroğlu bir gün kendisi için çok değerli atını çaldırır. Dillere destan olan atını çaldıran Köroğlu, atını bulabilmek için diyar diyar dolaşır ve son durağı İstanbul’da bir hayvan pazarı olur. Tanınmamak için tebdil-i kıyafet ile dolaşan Köroğlu, hayvan pazarında atına rastlar ve hemen satıcıya at hakkında sorular sorar. Satıcıya atın ne kadar güzel olduğunu ve bu atı almadan önce binmek istediğini söyler. Atın üzerine biner binmez sahibini tanıyan at dörtnala koşmaya başlar. Kısa bir sürede kıyıya ulaşır ve Sirkeci’de kiraladığı sandalla karşıya, Üsküdar’a geçer.

Kalabalık arsında biri, giden atının arkasından bakıp öfkelenen at satıcısının yanına gelir ve bugün bize atasözü olarak kalacak olan cümleyi söyler: “Üzülmeyi bırak! Atı alan Üsküdar’ı geçti.”

KAYNAKÇA
Çizmeciler, Osman, Ünlü Deyimer ve Öyküleri, Kastaş Yay:İstanbul 2002 s.7,8
Pala, İskender, İki Dirhem Bir Çekirdek, Kapı Yay:İstanbul 2015 s.1,2,3

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun