Van'da 250 Yıllık Peynir Bulundu

Van'da 250 Yıllık Peynir Bulundu

Van’ın Gürpınar İlçesi’nin Güzelsu Mahallesi’ndeki tarihi Hoşap Kalesi’nde yapılan arkeolojik kazılarda 4 küp içerisinde 250 yıl öncesine ait otlu peynir bulundu.

BEYAZ TARİH / HABER

1643 yılında Mahmudi Süleyman tarafından yaptırılan Hoşap Kalesi’nde, 9 yıldır sürdürülen kazılarda birçok mimari kalıntının yanı sıra mutfak olarak kullanılan kısımda, 250 yıllık olduğu saptanan küpler ve otlu peynir bulundu. Tortulaşmış bir halde bulunan peynirler, Van’da geleneksel olarak kullanılan otlu peynirin tarihi hakkında da önemli ipuçları veriyor ve arkeoloji meraklılarını daha da meraklandıracağa benziyor.

Urartu Krallığı'na ait olan kalenin temelleri üzerine 16. yüzyılda inşa edilen ve uzun süre saray olarak kullanılan Hoşap Kalesi'nde, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. 10'u uzman 30 kişilik ekiple sürdürülen çalışmalar sonucu keşfedilen peynir inceleme amaçlı üniversite laboratuvarına gönderildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun