Nefertiti'nin Kayıp Mezarı Bulundu

Nefertiti'nin Kayıp Mezarı Bulundu

Mısır'da çocuk yaşta ölen firavun Tutankamon'un mezarının duvarlarını inceleyen arkeologlar buldukları gizli bölmenin Nefertiti'ye ait olduğunu sanıyor

BEYAZ TARİH / ARKEOLOJİ

ABD'deki Arizona Üniversitesi'nde görev yapan arkeologlar, Mısır kraliçesi Nefertiti'nin mezarını bulduklarını iddia etti. İngiliz asıllı bilim insanı Dr. Nicholas Reeves, çocuk firavun Tutankamon'un Mısır'ın Krallar Vadisi'ndeki mezarının duvarlarını yüksek çözünürlükte tarayıcılarla inceledi. Tarama örneklerine yapılan analiz sonucu, Tutankamon'un mezarının arkasında bir kapı olduğu; ancak mezarı inşa eden işçilerin bu kapının girişini kapattığı ortaya çıktı. Dr. Reeves bu noktadan hareketle Nefertiti'nin mezarının bu kapının arkasında olabileceğini öne sürdü. Mezarda Tutankamon'unkinden daha büyük bir hazine olabileceği de öne sürüldü. M.Ö. 1340'ta aniden hayatını kaybeden Nefertiti'nin mezarının nerede olduğu bilinmiyordu. Nefertiti ve eşi firavun Akhenaton'un Mısır halkının çok tanrılı inanıştan tek tanrılı inanışa geçmesinde öncülük ettiği biliniyor. Arkeologlar bu nedenle Mısır'daki din adamı zümresi tarafından dışlanan Nefertiti ve eşinin düşmanlarının bir anda arttığını söylüyor. Akhenaton'un oğlu Tutankamon başka bir anneden olan üvey kız kardeşi Ankhesenamen ile evlenerek çocuk yaşta tahta çıkmıştı. Asıl adı "Tutankhaten" olan Tutankamon ölünce çok tanrılı yaşamı savunan Mısırlı rahipler tarafından ismi değiştirilmişti. Rahipler genç hükümdara "güneş tanrısı Amon'un oğlu" anlamına gelen Tutankamon adını vermişti. 

Kaynak: Sabah

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
DİĞER HABERLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun